Halk TV Canlı Yayın
45 mesleğe erken emeklilik imkanı!
SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını 45’e çıkardı. Bundan sonra birçok meslek grubu bu haktan yararlanacak.

Yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısı 45'e çıktı.

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapan SGK, erken emeklilikten faydalanan meslek kuruluşlarının sayısını artırdı. Böylece, kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45’e çıktı.

EN YÜKSEK FİİLİ HİZMET HAKKI MADEN İŞÇİLERİNE

Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor. En yüksek fiili hizmet zammı madencilere uygulanırken, uygulamada yer altında çalışanlar dışında üst sınır söz konusu. Düzenleme madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55’ten 50’e indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor.Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.

İŞTE ERKEN EMEKLİLİKTEN YARARLANABİLECEK MESLEK GRUPLARI

Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar

Madenlerin yer altında çalışanları

TSK'de görevli subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler

Basın Kartı Yönetmeliği'ne göre çalışan gazeteciler

Emniyet ve MİT mensupları

Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar

Radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif maddeler

Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar

Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar

Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar

Çimento fabrikalarında çalışanlar

Ceza ve infaz kurumu personeli ve sağlık çalışanları

erken-1.jpg