4 Yıldır Ülkemizde Üretilmeye Başlandı: Fiyatı Sarısının Tam 5 Katı! Vücuda Şifalarıyla Biliniyor
![4 Yıldır Ülkemizde Üretilmeye Başlandı: Fiyatı Sarısının Tam 5 Katı! Vücuda Şifalarıyla Biliniyor 1](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/05/1/2020_Ekim_anadoluimages_20645724.jpg)
Erzurum Ticaret Borsası (ETB) tarafından yapılan çalışmada, deneme sürecinde verim alınan mor patatesin, Pasinler Ovası'nda üretimine başlandı.
ETB'den yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl ekim ayında yapılan deneme ekiminde toprakla uyumu araştırılan ve verim alınan mor patatesin üretimi için çalışma yürütüldü.
![4 Yıldır Ülkemizde Üretilmeye Başlandı: Fiyatı Sarısının Tam 5 Katı! Vücuda Şifalarıyla Biliniyor 2](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/05/1/2020_Ekim_anadoluimages_20645723.jpg)
İlk olarak 7 dönüme ekilen mor patates, gelecek günlerde şehrin farklı noktalarına da toprakla buluşturulup üretimi yaygınlaştırılacak.
ETB Başkanı Hakan Oral, ekimi gerçekleştirilen mor patatesin, Erzurum başta olmak üzere bölgede de yaygınlaştırılması için çaba gösterdiklerini belirtti.
![4 Yıldır Ülkemizde Üretilmeye Başlandı: Fiyatı Sarısının Tam 5 Katı! Vücuda Şifalarıyla Biliniyor 3](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/05/1/New folder _8__patates2.jpg)
Katma değeri yüksek tarım ürünleri ile alakalı çalışma yaparken mor patatesi denediklerini anlatan Oral, şunları kaydetti:
"Katma değeri yüksek bir ürün olarak mor patatesin ilk ekimini bugün yapıyoruz. İnşallah hasat döneminde de burada bir organizasyonla beraber çiftçilerimize tamamen bu ürünü tanıtmış olacağız. Tabii hayalimiz, hedeflerimizi daha uzun, daha büyük ama önemli olan çiftçinin emeğinin biraz daha fazla hale getirilmesi. Bu ürünün Türkiye piyasasında fiyatı, normal patatesin üç katı, dört katı. Dolayısıyla aynı emekle, aynı işçilikle, aynı mazotla üç kat daha fazla katma değer elde edeceğimiz bir ürünü Pasinler’e Pasinler Ovası'na kazandırdığımız için de tüm paydaşlara teşekkür ediyorum."
![4 Yıldır Ülkemizde Üretilmeye Başlandı: Fiyatı Sarısının Tam 5 Katı! Vücuda Şifalarıyla Biliniyor 4](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/05/1/thumbs_b_c_20be45bf22369539ffceba457b34b0a0 _1_.jpg)
Pasinler Ovası'ndaki mor patates ekim programına, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, Eskişehir Kadın Eli Kooperatifi Başkanı Hayriye Kuşçu, İlçe Tarım Müdürü Hamza Moroğlu, Erzurum Ticaret Borsası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme A.Ş Genel Koordinatörü Ahmet Topaloğlu, Pasinler Patates Üreticileri Birliği Başkanı Lokman Sertoğlu ile çiftçi ve üreticiler de katıldı.