"EBA'ya erişemeyen öğrencilerin ders notu nasıl verilecek?"

"EBA'ya erişemeyen öğrencilerin ders notu nasıl verilecek?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) uzaktan eğitim gören öğrencilere, sınav yapılmadan EBA’daki performansına göre not verilmesine tepki gösterdi. "EBA'ya erişemeyen öğrencilerin ders notu nasıl verilecek?" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders notu açıklamasından sonra altyapı eksikliği ve gelir yetersizliği nedeniye EBA'ya erişim sağlayamayan öğrencilerin ders notunun nasıl verileceğini sordu. EBA'ya en az girişin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleştiğini vurgulayan Karabıyık, 15 milyon öğrenciden 2 milyonunun EBA TV'ye giremediğinin, 6 milyondan fazla çocuğun da EBA TV'yi etkin kullanamadığının altını çizdi. 

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Lale Karabıyık yaptığı yazılı açıklamada, her 5 öğrenciden birinin EBA’ya erişemediğini hatırlattu. "Bu öğrencilerin öğrenmelerini nasıl sürdürdüğü, EBA TV üzerinden sunulan içeriklerin farklı sınıf seviyelerinde öğrenmeyi ne ölçüde destekleyebildiği, öğrenciler tarafından ne ölçüde izlendiği, ebeveynlerin çocuklarına ne ölçüde öğrenme desteği sağlayabildiği ise bilinmiyor. Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerin MEB tarafından yaklaşık olarak tespit edildiğini biliyoruz. Ancak Bakanlık tarafından bu konuda yeterli bir girişimde bulunulmadı. Halen milyonlarca öğrencinin tablet, bilgisayar ve internet erişimi sorunu devam ediyor. Özellikle altyapı eksikliği ve gelir yetersizliği nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, EBA sistemine girişin en az olduğu bölgemiz." dedi. 

Diyarbakır'da 20 bin öğrenci EBA'ya hiç bağlanamadı 

Karabıyık, bütçe yetersizliğine dikkat çekerek şöyle devam etti: "Örneğin Diyarbakır’da, 492 bin 975 öğrenci eğitim görmesine rağmen yaklaşık 200 bin öğrenci bugüne kadar hiç EBA sistemine bağlanamadı. Zaten bütçesi yetersiz olan Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmedi. Eğitim sistemi ve aileler sorunları ile baş başa bırakıldı. Bütün bu hataların bedelini ise, imkansızlıklar nedeniyle, evinde bilgisayarı, televizyonu, interneti olmayan çocuklarımız ödedi."

ANKA

Türkiye