Yunanistan'dan Türkiye’ye yaptırımlar konusunda baskı

Yunanistan'dan Türkiye’ye yaptırımlar konusunda baskı

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sondaj çalışmalarına dair Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile yaşanan gerginlikte yeni gelişmeler dikkat çekiyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yarın başlayacak ve iki gün sürecek Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesinde Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sondaj çalışmalarına dair Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile yaşanan gerginlikte yeni gelişmeler dikkat çekiyor.

Euronews’un haberine göre; Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’nin diplomatik baskı altına alınması için girişimde bulundu. Rum yönetimi, Türkiye’ye Doğu Akdeniz nedeniyle baskı uygulanması için Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın katılım müzakerelerine veto kartını çekti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras geçtiğimiz gün Avrupa Birliği Konseyi’ne Kıbrıs açıklarındaki “yasa dışı doğal gaz arama çalışmaları” nedeniyle Türkiye’yi açıkça kınamaya ve gerekeni yapmaya çağırdı. Çipras Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefonda görüştü. Çipras’ın bu görüşmede konseyden, Türkiye’nin “uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdürmesi” halinde yasa dışı olarak nitelediği sondaj faaliyetlerine karşılık yaptırım uygulamayı değerlendirmesini istediği aktarıldı.

Bu arada, Avrupa Birliği ülkeleri Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlatılması konusunda büyük anlaşmazlık içinde. Güney Kıbrıs, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sürdürdüğü petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına yönelik uyarıda bulundu. AB’nin Ankara’ya daha sert tutum takınmaması durumunda her tür anlaşmayı veto edeceğini duyurdu.