Uçak kazasından sağ kurtulmuştu: Arkadaşlarımızın cesetlerini yedik

Uçak kazasından sağ kurtulmuştu: Arkadaşlarımızın cesetlerini yedik

49 yıl önce Şili'den Arjantin'e seyahat ettiği sırada yaşanan feci kazada, uçakları And Dağları'na çarpmış ve hayatta kalan tek kişi olarak tarihe geçen Jose Coche Luis Inciarte, yaşamak için arkadaşlarının cesetlerini yemek zorunda kaldıklarını anlattı.

Uruguay Hava Kuvvetleri Uçuş 571 ya da And Dağları uçak kazası, havacılık tarihinde özel yeri olan bir uçak kazası olarak geçiyor. 

Söz konusu kaza, 1972'de Şili ile Arjantin arasında yer alan And Dağları'na çarpmasıyla meydana geliyor. Feci kazada hayatta kalan 16 kişiden biri olan José Luis 'Coche' Inciarte, 72 günlük hayata kalma savaşını Uruguay'dan bağlanarak İngiliz medyasına anlattı.

Sağ kalmak için arkadaşlarının cesetlerini yediler 

Talihsiz kazada hayatta kalan Inciarte, arkadaşlarının etini yiyebilmek için büyük bir enerji ve zihin çabası harcadığını kaydederken, bu acının artık onunla yaşamadığını ifade etti.

''And Dağları hakkında tabii ki düşünüyorum. Unutmak mümkün değil ama artık bu durum hayatımın bir parçası değil" diyen Inciarte, "Bu acı bugün benimle yaşamıyor. Hayatta kalmak istiyorsan başka seçenek yoktu. Bir toplantı yaptık ve bunu yapıp yapmamayı tartıştık. Yapmamak ölmek anlamına geliyordu ve herkes yemeye karar verdi" dedi. 

Inciarte'nin acı hikayesi, 1993 yapımı Alive filminde anlatırken, Coche filmde anlatılanların tamamının doğru olduğunu kaydetti. 

film-13073-alive-hi-res-e0688a2d.jpeg

Alive filmi, 1993 yapımı 

3 Ekim 1972'deki uçak kazası, filme konu oldu 

Jose 'Coche' Luis Inciarte 3 Ekim 1972 yılında Santiago'dan Montevideo'ya seyahat ettiği sırada sisle kaplı And Dağları'na çarpan Uruguay Hava Kuvvetleri'nin 571 sefer sayılı uçakta bulunan 45 yolcudan biriydi. Amerikan futbol takımı Old Christians ile birlikte seyahat eden Inciarte kazada kurtulan 16 kişinin arasındaydı. İnciarte ve arkadaşları hayatta kalmak için ölen arkadaşlarını yemek zorunda kaldı. Yaşananlar, 1993 yılında 'Alive' adlı filme konu oldu.   

DHA