The Guardian: Boris Johnson'un durumu açıklanandan çok daha ağır

İngiliz The Guardian gazetesi, dün gece hastaneye kaldırılan ve solunum desteği alacağı açıklanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un durumunun açıklanandan çok daha ağır olduğunu öne sürdü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Nisan 2020 10:12
The Guardian: Boris Johnson'un durumu açıklanandan çok daha ağır

The Guardian’ın haberinde, “Kaynaklarımız Johnshon’un, kendisinin ya da yetkililerinin itiraf etmeye hazır olduğundan daha ciddi derecede hasta olduğunu ve doktorlarının solunumundan endişe duyduğunu söylemişti” ifadeleri kullanıldı.

Rus devlet ajansı RIA Novosti ise ‘İngiliz sağlık sistemine yakın kaynaklara’ dayandırdığı haberinde, Johnson’un hastaneye acilen kaldırıldığını ve solunum cihazına bağlandığını öne sürdü.

Ancak Johnson’un ofisi, Başbakan’ın durumunun kötüleştiği iddialarını reddediyor; ateşinin düşmemesi nedeniyle önlem olarak hastaneye yatırıldığını vurguluyor.

Hangi tetkikler uygulanacak?

BBC’ye konuşan Dr Sarah Jarvis ise dün gece ‘ısrarlı semptomlar’ nedeniyle hastaneye yatırılan Johnson’a hangi testlerin yapılacağını anlattı. Jarvis, İngiltere Başbakanı’nın akciğer röntgeninin çekilmesinin ve akciğer taramasının yapılmasının muhtemel olduğunu, aynı zamanda kalp fonksiyonlarının incelenmesi için elektrokardiyogram çekileceğini, oksijen seviyelerinin ölçüleceğini, tam kan sayımı yapılacağını, böbrek ve karaciğerine de bakılması gerektiğini söyledi.

Boşluğunu kim dolduracak?

Johnson’ın hastanede kaldığı sürenin uzaması haline, yerine Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın bakması bekleniyor. Raab, bugün İngiliz hükümetinin coronavirüs salgınıyla ilgili politikasını belirleyen C-19 komitesinin toplantısına da başkanlık edecek.

27 Mart günü coronavirüse yakalandığını açıklayan Johnson’un geçtiğimiz cuma günü karantinadan çıkması bekleniyordu. 

Kaynak: DuvaR