SSCB'ye özlem duyan Rusların sayısı son on yılda zirveye çıktı

Vedomosti gazetesinin Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center'in verilerine dayandırarak verdiği habere göre, SSCB'nin çöküşüne hayıflanan Rusların sayısı son on yılda zirveye çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
SSCB'ye özlem duyan Rusların sayısı son on yılda zirveye çıktı

Levada Center'in yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 66'sı SSCB'yi özlediğini belirtti. Bu sayı geçen yıl yüzde 58'di. Ayrıca, SSCB'yi özlediğini söyleyenlerin sayısı son on yılda yüzde 61'in üstüne çıkmadı.

SSCB'yi özleyen ülke vatandaşlarının yaş kategorileri, 55 yaş üstü olanların yanı sıra, 18-24 yaş aralığındaki gençlerdir.

Anket verilerine göre, Rusların SSCB'nin dağılmasına üzülmelerinin başlıca nedeni, ekonomik sistemin (yüzde 52) yok olması, süper bir güce aidiyet duygusunun kaybı (yüzde 36), karşılıklı güvensizlik ve gerginliğin (yüzde 31) artmasıdır.

'TEMEL NEDEN EMEKLİLİK REFORMU'

Levada Center'de sosyolog olarak görev yapan Karina Pipiya'ya göre, Ruslar arasında SSCB nostaljisine eğilimin artmasının temel nedeni, önemli ölçüde emeklilik reformundan kaynaklanıyor. Pipiya göre, vatandaşlar SSCB'ye duydukları özlemi, günümüzdeki refah sorunlarıyla ilgili kaygıların artması nedeniyle de eski sıkıntıları unutarak, büyük oranda o dönemin güçlü ekonomisi ve refah düzeyi ile açıklıyorlar.

Sputnik