SpaceX kontrolden çıktı: Ay'a çarpabilir

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX tarafından yaklaşık 7 yıl önce fırlatılan bir roketin yakıtının biterek Ay yörüngesine girdiği belirtildi. Roketin mart ayının başında Ay'a çarpması bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ocak 2022 17:26
SpaceX kontrolden çıktı: Ay'a çarpabilir

Dünya'nın en zengin insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'in 2015'te uzaya fırlattığı roket kontrolden çıktı. Uzmanlar, uzayda savrularak yedi yıl geçiren roketin Ay ile çarpışma rotasında olduğunu açıkladı. Falcon 9 adlı roket, Şubat 2015'te uzaya bir hava durumu uydusu göndermek için gezegenler arası bir misyonun parçası olarak ABD’nin Florida eyaletinden fırlatılmıştı.

Ancak roket, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin Derin Uzay İklim Gözlemevi uydusunun Lagrange noktasına (Ay’dan dört kat daha uzakta ve Güneş ile doğrudan aynı hizada olan yerçekimi nötr bir konum) gönderildikten sonra görevinin ikinci aşamasını tamamlayamadı. Meteorolog Eric Berger, Falcon 9’un bu aşamada, Dünya atmosferine geri dönmek için yeterli yakıta sahip olmadığı ve aynı zamanda Dünya-Ay sisteminin çekiminden kaçmak için enerjiden yoksun olduğunu belirtti. Berger, "Yani Şubat 2015'ten bu yana biraz kaotik bir yörünge izliyor" dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Bununla birlikte, uzay gözlemcileri, yaklaşık dört tonluk bir uzay çöpü olarak nitelendirdikleri roketin birkaç hafta içinde yaklaşık 2,58 kilometre/saat hızla Ay ile çarpışma rotasına gireceği konusunda uyardı. Dünya'ya yakın nesneleri, asteroitleri, küçük gezegenleri ve kuyruklu yıldızları izlemek için yazılımlar üreten Bill Gray, Falcon 9'un büyük olasılıkla 4 Mart'ta, Ay’ın ekvatoruna yakın bir konuma çarpacağını söyledi.

Gray, hali hazırda Falcon 9’un 5 Ocak’ta Ay’ın yörüngesine yaklaştığını ancak, 4 Mart'ta Dünya’nın uydusunda belirgin bir etki yaratacağını söyleyerek "Bu, bildiğim ilk kasıtsız uzay çöpünün Ay’a çarpması vakası" dedi.

Çarpmanın kesin konumunu belirleyebilirlerse, gökbilimciler Ay Keşif Yörünge Aracı'nın (LRO) krateri bulabileceğini ve hatta çarpma anını yakalayabileceğini umuyor.