Şok tehdit: Esad'ı vurursanız Türkiye'yi vururuz

Şok tehdit: Esad'ı vurursanız Türkiye'yi vururuz
Wikileaks tarafından yayınlanan yeni bir belge, İran’ın Esad'a müdahale etmesi durumunda Türkiye'yi vurmakla tehdit ettiğini ortaya çıkardı. Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığına yollanan...

Wikileaks tarafından yayınlanan yeni bir belge, İran’ın Esad'a müdahale etmesi durumunda Türkiye'yi vurmakla tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

 Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığına yollanan mektuba göre İran medyası Erdoğan Liderliğindeki Türk Hükümetini Amerikan ve İsrail siyaseti uygulamkla suçlayarak propaganda faaliyetleri yürüttü.
Büyükelçilik tarafından  hazırlanan rapora göre İran basınının söz konusu tutumu, Türk Hükümetinin suriye devrimini desteklemesi ve Esad'ın halka yönelik baskıcı tutumuna karşı çıkışı nedeniyle dizayn edilmiş.
Rapora göre Tahran Yönetimi, Türkiye'yi Suriye Devrimini desteklemekten vazgeçirmek için defalerca girişiminde bulundu.
İran Yönetimi tarafından Türkiye'ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye'yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye'nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi ise raporun en ilgi çeken bölümü.
Rapor, bölgede meydana gelmesi muhtemel bir kutuplaşma durumunda Suriye, Irak ve İran arasında kurulacak bir konsorsiyumun habercisi olarak yorumlandı.
Irak'taki Sünni cihat yanlılarına karşı savaşa en az 30 bin Şii milisle destek veren İran'ın 'Şii Hilali' içerisinde bulunan ülkelerin merkez çekim gücü olduğu gözleniyor.
Resmi yazışmaları sızdırmakla tanın 'Wikileaks, geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan'a ait 60.000 gizli belge yayınlamış ve bunun sayısının 500.000'e çıkacağı belirtilmişti.