Sisi, Mısırlıları kilo vermesi konusunda azarladı

Mısırlıları kilo vermeleri gerektiğine dair azarlayan Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, şişmanların tutuklanıp hapse atılmalarına dair espri furyasına yol açmakla kalmadı

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Sisi, Mısırlıları kilo vermesi konusunda azarladı

Mısırlıları kilo vermeleri gerektiğine dair azarlayan Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, şişmanların tutuklanıp hapse atılmalarına dair espri furyasına yol açmakla kalmadı. "Sağlıksız besleniyorsak sorumlusu senin ekonomi politikaların" homurtularına da neden oldu.

Sözcü'nün haberine göre, Mısır’da ülke çapında boy ve ağırlık ölçme kampanyası sonucunda nüfusun yüzde 75’inin fazla kilolu olduğu bir TV programıyla duyuruldu. Programa katılan Sisi, “Neden bunu kendimize yapıyoruz” tepkisini verdi.

“Bir yere girdiğimde hemen obez insanlar görüyorum ve ‘bu nedir’, ‘kim bu insanlar’, ‘niye kendilerine bakmıyorlar’ diye düşünüyorum” sözleriyle hislerini paylaşan Sisi, hızını alamayıp “Bu halde nasıl yürüyebiliyorlar” diye dalga bile geçti.

Yanındaki başbakana gülerek kilo almamasını tembihleyen Sisi, fazla kiloluları gördüğü yerde azarlarken örnek olma çabasına da girdi.

Şafak sökmeden erkanıyla birlikte bisiklete binerek Kahire’de tur atan Sisi, soluğu askeri akademide alıp öğrencilere vücut ölçüsü kriterini karşılayamazlarsa mezun olamayacaklarına dair gözdağı verdi. Bu görüntülerini medyaya servis etti.

‘EĞİTİM BAKANI: ÖĞRENCİLER METRODAN İKİ DURAK ERKEN İNMELİ’

Devlet başkanlığına geçiş yapmış eski genelkurmay başkanı, tüm okullar ve üniversitelerde beden eğitimini müfredatın temel dersi haline getireceğini duyurdu. Televizyon kanallarından fazla kilolu sunucu ve konukları ekrana çıkarmamalarını talep etti.

Eğitim bakanı da öğrencilerin metroda iki durak erken inip yürümeleri gerektiğine dair açıklama yaptı. Tümüyle Sisi’nin kontrolündeki meclis, basın ve televizyonlar, bu kampanyaları tezahüratlarla karşıladı.

98 milyonluk nüfusun yüzde 30’unun yoksulluk sınırının altında yaşadığı Mısır’da ne tesadüf ki her üç kişiden biri obez. Bu, Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nün araştırmasına göre dünya çapında en yüksek obezite oranı.