Silikon Vadisi'nde 5000 kişilik harem skandalı

Silikon Vadisi'nde 5000 kişilik harem skandalı
Apple, Instagram, Google ve YouTube gibi dünya devlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda şirkete ortak olan iş insanı ve girişimci Michael Goguen ile ilgili 'harem' skandalı iddiaları dünya gündemini sarstı. Goguen'in hakkında Excel dosyası hazırladığı 5 bin kadına şiddet uyguladığı ortaya çıktı.

İki çocuk babası milyarder iş insanı Michael Goguen hakkında açılan davada, 57 yaşındaki Goguen’in binlerce kadının yer aldığı bir liste hazırlayarak cinsel ilişkiye girdiği 5000 kadının bütün bilgilerini bir Excel dosyasında sakladığı kaydedildi.

Konuşmamaları için tehdit etmiş

Sözcü'de yer alan habere göre, davayı açanların Goguen’in eski çalışanları olduğu kayıtlara geçerken bu kişilerin Goguen’in "haremini yönetmesine yardımcı olduğu" da belirtildi. 135 sayfalık dava dosyasında Goguen’in farklı lokasyonlarda "güvenli evleri" olduğu ve burada genç kadınlarla cinsel ilişkiye girdiği de belirtildi.

Goguen’in kendisine yardım eden bu insanları konuşmamaları için tehdit ettiği de belirtildi.

800 milyon dolarlık tazminat

Goguen’in kurduğu Amyntor isimli şirketin çalışanları 800 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Eski çalışanlarından biri Goguen’in Montana’daki bir barın alt katına "boom boom" odası yaptığı ve burada striptizcilerin kullandığı sahne düzeneğinin olduğu da belirtildi. Burada Goguen’in genç kızlara cinsel saldırıda bulunduğu ve bir üs olarak kullandığı da öne sürüldü.

Davayı açan Matthew Marshall isimli çalışan, Goguen’in kirli işlerini yaptığını söyledi. Dava belgelerinde, "Marshall’dan kendi cebinden araç, mücevher ve satın alınan evler için kapora istendi. Bunlar arasında Goguen’in kirli işlerini bilenleri susturmak için verilecek rüşvet de vardı" denildi.

Goguen’in eski eşlerinden Jordana’nın bu düzeneği öğrenmemesi için Marshall’ı kullandığı da belirtildi.

Eski sevgilisi de dava açmış

Fakat bu dava Goguen ile ilgili ilk dava değil. 2016 yılında ünlü iş insanının eski kız arkadaşı Amber Baptiste, Goguen tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etmişti.

İsmini Pam Doe olarak açıklayan bir kadın ise Goguen’in kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ve daha sonra polise konuşmaması için 1200 dolar, uyuşturucu ve alkol verdiğini söyledi. Fakat bu kadın daha sonra Goguen ile bir gizlilik sözleşmesi imzaladı.

Sessiz kaldı

Apple, Cisco, Google, YouTube gibi şirkete yatırım yaparak ortak olan Goguen’in 5 milyar dolardan fazla varlığı olduğu tahmin ediliyor. Goguen, bu iddialar ve dava süreci hakkında bir açıklama yapmadı.

Etiketler :