Rusya'da sokağa çıkma yasağı başladı

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında pazartesinden itibaren sokağa çıkma yasağının başlayacağını duyurmuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mart 2020 12:15

halktv.com.tr Dış Haberler

Bugün, Rusya'da sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdi. Rusya'dan gelen görüntülerde, polisin anons geçerek halka sokağa çıkma yasağının başladığını duyurduğu görünüyor.

Rusya'da alınan tedbirler

Moskova'da hiçbir hastane coronavirüs semptomları gösteren hastaları kabul etmiyor. En ufak belirti gösteren hastalar, kentin dışarısında bulunan karantina hastanesine yönlendiriliyor. Burada tanı konulan hastalar ile henüz tanısı konulmayan hastalar ayrı bölümlerde tutuluyor.

Sokağa çıkma yasağının ilân edileceğinin açıklandığı konuşmada, Putin Rus halkına sunulacak ekonomik destekleri de açıklamıştı. Buna göre Rusya'da tüm yurttaşlar bir hafta idari izinli sayılıyor. Maaşlarından kesinti yapılmayan yurttaşlardan çocuklu ailelere, her ay çocuk başına 5 bin ruble yani 65 dolar ödeme yapılacak. Gelirleri yüzde 30'un üzerinde kayba uğrayan kişilerin ise tüketici ve konut kredilerine dönük cezaları ertelenecek.

Bunlarla beraber çarşamba gününden itibaren 8 bin ruble yani 100 dolar civarında olan işsizlik maaşı, asgari ücrete eşitlenerek 12 bin 130 rubleye yani 156 dolara çıkartılacak.