Rusya'da asker sokağa iniyor

Rusya'da sokağa çıkma yasağının önümüzdeki pazartesi başlıyor. Çevre kentlerden Moskova'ya askeri personel ve tanklar geliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mart 2020 15:43

halktv.com.tr Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün yaptığı açıklamada pazartesi gününden itibaren 1 haftalık sokağa çıkma yasağının ilân edileceğini ve zaruri olan işletmeler ile kurumlar haricindeki tüm işyerlerinin kapatılacağını duyurdu. 65 yaş ve üstündeki Rus vatandaşlarına sokağa çıkma yasağı 3 gün önce başlamıştı. Bugün ise çevre kentlerden başkent Moskova'ya tankların ve askeri personelin taşındığı görüntüler görülmeye başlandı.

En küçük belirti gösteren kişiler, hastaneye gönderiliyor

Moskova'da çalışan bir sağlık emekçisiyle yaptığımız görüşmede, hastanelerdeki durumu sorduk. Moskova'da hiçbir hastane coronavirüs semptomları gösteren hastaları almıyor. En küçük belirti gösterenler dahi, kentin dışında karantina hastanesine çevrilen bir hastaneye yönlendiriliyor. Testler ve tedavi de bu hastanede yapılıyor. Tanı konulan hastalar ile henüz tanısı konulmayan ancak şüphe olan hastalar ayrı yerlerde tutuluyor.

Ekonomik tedbirler

Putin, sokağa çıkma yasağının ilân edileceğini açıkladığı konuşmasında ayrıca Rus halkına sunulacak ekonomik destekleri de açıklamıştı. Buna göre, gelecek hafta vatandaşların mağdur olmaması için tüm çalışanlar idari izinli sayılacak ve maaşlarından hiçbir kesinti yapılmayacak. Bununla beraber, her ay çocuklu ailelere çocuk başına 5 bin ruble ödenecek. Gelirleri yüzde 30’dan fazla düşenler için tüketici ve konut kredilerine yönelik cezalar ertelenecek.

Nisan ayının başından itibaren, 3 ay boyunca çocuk parası alma hakkı bulunan ailelere, 3 yaşından küçük her çocuk için ek olarak 5'er bin ruble (65 dolar) ödenecek. 8 bin ruble (100 dolar) civarında olan işsizlik maaşı ise asgari ücretle aynı seviyeye yani 12 bin 130 rubleye (156 dolar) çıkartılacak.