Halk TV Canlı Yayın
PKK'lılar mülteciyse sorun yok
Irak Başbakanı Haydar İbadi, PKK'lıların mülteci oldukları takdirde insani olarak bir sorun olmadığını söylerken, 'silah kullanmalarına izin vermeyiz' diye konuştu.

Türkiye’in komşuları olduğunu belirten İbadi, “Türkiye'ye karşı hiçbir gücü destekleme düşüncelerinin olmadığını” dile getirdi.

"PKK'nin Şengal'deki varlığına ilişkin açık bir mesaj verdik. Sadece devletin elinde silah olmalı. Irak devletinin izni dışında silah taşıyan grupların silahlarını bırakması konusunda açık bir mesaj gönderdik" diyen İbadi, PKK'lıların mülteci oldukları takdirde insani olarak bir sorun olmadığını söylerken, 'silah kullanmalarına izin vermeyiz' diye konuştu.

İbadi'nin açıklamaları şöyle:

"PKK'nin Irak'taki varlığı yeni değil. Belki 30-40 yıldır var. Eğer mültecilerse insanlık yönüyle bir problemimiz yok ancak Irak'ta silah kullanılmasına izin vermeyiz. Çok kısa bir süre içerisinde Şengal'i terk etmelerini istedik.

Şengal'deki Irak vatandaşlarının devletin izni dışında silah kullanmasına izin vermeyeceğiz. PKK'ya yakın olan Irak vatandaşları var, bunu biliyoruz. Biz siyasi ve düşünce olarak vatandaşlarımızı sorgulamıyoruz. Ama yaptıkları ile ilgili soruşturma yapıyoruz.

Vatandaşlarımızın devletin izni dışında silah kullanmasına ve Irak bayrağı dışındaki bayrakları dalgalandırmasına izin vermeyeceğiz. Bununla ilgili programımızı açık bir şekilde ilan ettik.

Daha önce IŞİD'in kontrolünde olan Ezidi ve diğer bölgelerin savunması şimdi Irak hükümetinde. Bundan dolayı çekilme kararı verdiler. Türkiye ile ilişkilerimizin bozulması yararımıza olmaz. Türkiye komşu bir devlet ve onlara karşı hiç kimseyi desteklemeye dair planımız yok. Bizim için önemli olan Irak'ın egemenliğidir.

Elimize geçen bazı raporlarda Türkiye'nin Irak topraklarına girdiği belirtildi. Türkiye'ye ait hiçbir güç Irak topraklarına girmemiştir. Türkiye'nin Irak topraklarına yeni geldiği söyleniyor. Eğer Irak – İran savaşında 35 yıl önce gelen güçlerden bahsediliyorsa o ayrı. Ama Irak topraklarına yeni Türk askeri gelmemiştir. Bazı taraflar medyada bununla ilgili haberler yayınlayarak, bunun doğru olduğunu söylüyorlar. Ama sahada gerçekleşen bir şey yok."