Halk TV Canlı Yayın
Oxfam'dan Yunanistan'ın yeni göçmen yasasına kınama
Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam, Yunanistan'da yürürlüğe giren ve mülteci haklarını baltaladığı iddia edilen yeni iltica yasasını eleştirdi.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam, Yunanistan'ın yeni iltica yasasını eleştirdi ve "insanları istismar ve sömürüye maruz bıraktığını" söyledi. Avrupa'nın mültecileri korumaya yönelik insani taahhüdüne "açık bir saldırı" olduğunu söyledi.

Oxfam ve Mülteciler için Yeşil Konsey (GCR) ortak raporunda, "Yunanistan'ın yeni iltica yasası insanların güvenliğini ve korunmasını sağlamak yerine onları sınır dışı etmek için tasarlandı." ifadelerine yer verdi.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'a gelen göçmen ve mülteci sayısını azaltma propagandasıyla bir yıl önce iktidara geldi. Ülke, Avrupa'ya giren sığınmacılar için ana kapılardan biri oldu ve Afganistan, Suriye gibi yerlerden on binlerce mülteci ve göçmene ev sahipliği yaptı.

Oxfam ve GCR, pandeminin mülteci kamplarında sıkışık koşullarda yaşayan insanların yüksek enfeksiyon riski altında olduğuna dikkat çekti. Yeni iltica yasası 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girdi ve Mayıs ayında değiştirildi.