Lübnan'da gösteriler büyüyor

Lübnan'da gösteriler büyüyor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamanın yankıları sürüyor.

Beyrut'ta meydana gelen patlamadan dört gün sonra toplanan halk gösterilerine devam ediyor.

İlk olarak parlamento binasına girmeye çalışan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. Çıkan olaylarda 230 kişi yaralanırken, bir polis hayatını kaybetti.

Parlemento binasının ardından Lübnanlı emekli subayların önderliğindeki bir grup eylemci Beyrut'un merkezinde Dışişleri Bakanlığı'na baskın düzenleyerek burayı "devrimin karargahı" ilan etti. 

Ancak güvenlik güçleri emekli subayları binadan çıkardı.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre ise Beyrut’taki protestocular, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı binalarını bastıktan sonra Çevre Bakanlığı’na ve Enerji Bakanlığı’na girdi. Göstericiler son olarak Lübnan Bankalar Birliği binası önünde toplandı.

Lübnanlı MTV televizyonu, Lübnan ordusuna ait hızlı müdahale grubunun Beyrut’taki protestocuların hücum ettiği Enerji Bakanlığı binasına ulaştığını bildirdi.

MTV’deki haberde ayrıca, Lübnan Bankalar Birliği’nin bulunduğu binada yangın çıktığı belirtildi.

Edinilen son bilgilere göre, askeri konvoylar hem Beyrut’un merkezine, hem de civar bölgelere ulaştı.

Bu arada Beyrut’un merkezinde protestocular ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor, göstericilerin sayısı giderek azalırken, Lübnan silahlı kuvvetleri ise her yere konuşlanıyor.

Öte yandan Lübnan Sağlık Bakanlığı, masrafları kendi karşılamak üzere yaralıları tedavi etmeyi reddettiği yönündeki iddiaları yalanlayarak, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 

Dünya