Kabilelerin çatışmasında en az 40 kişi öldü, OHAL ilan edildi

Kabilelerin çatışmasında en az 40 kişi öldü, OHAL ilan edildi

Sudan'ın El Cuneyna kentinde geçtiğimiz hafta sonu kabileler arasında başlayan çatışmada, en az 40 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Hastanelere hala yaralılar gelirken, bölgede OHAL ilan edildi.

Sudan'ın El Cuneyda kentinde kabileler arası çıkan çatışmada en az 40 kişi hayatını kaybederken, 60'dan fazla insan yaralandı. Sudan Doktorları Merkez Komitesi (CCSD) tarafından yapılan açıklamada, Sudan'ın Batı Darfur bölgesinde yer alan El Cuneyna kentinde kabileler arasında geçtiğimiz cumartesi günü çıkan gerginliğin tırmanarak çatışmaya döndüğünü, saldırıların hala devam ettiğini ifade etti. 

OHAL ilan edildi

Batı Darfur'da çıkan çatışmaların ardından Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah el-Burhan başkanlığındaki Sudan Güvenlik ve Savunma Konseyi acil toplanma kararı geldi. Konsey tarafından yapılan açıklamada, Batı Darfur bölgesinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildiği ve orduya silahlı çatışmaları sona erdirmek adına gerekli tüm önlemleri alma yetkisi verildiği kaydedildi. Yaşanan olaya ilişkin yetkililer tarafından yapılan açıklamada, "Dünden bu yana yaklaşık 10 ameliyat gerçekleştirildi. Hastaneler hala daha fazla kurban geliyor" denildi.  

Toplantı sonrası Sudan Savunma Bakanı Yassin İbrahim Yassin yaptığı açıklamada, Konsey'in yaşanan olayla mücadele için daha büyük bir komite kurduğunu ifade etti. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Rizeigat ile Masalit kabileleri arasında çıkan çatışmada en az 40 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Çatışmanın geçtiğimiz cumartesi günü Masalit kabilesinden 2 kişinin, kimliği bilinmeyen silahlı bir şahıs tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başladığını bildiren BM, silahlı saldırıda kabileden 2 kişinin de vurularak yaralandığını kaydetti.