Halk TV Canlı Yayın
Güney Afrika'daki kadınlar şiddete ve tecavüze karşı ayağa kalktı
Son haftalarda bir lise ve bir üniversite öğrencisi genç kadının vahşice öldürülmesi de dahil birbirini izleyen kadın cinayetleri ve cinsel saldırı haberleri, Güney Afrikalıların öfkeli tepkileriyle karşılaştı.

Öfkeli sokak gösterilerinin yanı sıra sosyal medyada #AmINext (SıraBendeMi) etiketiyle başlatılan bir kampanya yürütülüyor.

İdam cezasının geri getirilmesi talebiyle açılan bir internet imza kampanyasına yarım milyonu aşkın kişi katıldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa sorunla başa çıkmak için bir dizi önlem alacağını açıkladı. Bunlar arasında bu tür suçları işleyenlerin kayıtlı olduğu listelerin kamuoyuna açılması, cinsel saldırılarla ilgili davalara bakan özel mahkemelerin sayısının artırılması ve cezaların artırılması da var.

Ağustos ayından bu yana -iki aydan az bir süre içinde- Güney Afrika'da yaşanan saldırılar

14 yaşındaki lise öğrencisi Janika Mallo tecavüze uğradıktan sonra başı ezilerek öldürüldü: Henüz kimse tutuklanmadı.

Sinema ve Medya bölümü birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Uyinene Mrwetyana'ya postanenin bir odasında tecavüz edildi ve öldürüldü: Bir postane çalışanı tutuklandı.
Teoloji Fakültesi birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Jesse Hess yatağında ve 85 yaşındaki dedesi tuvalette ölü olarak bulundular: Hiç kimse tutuklanmadı.

25 yaşındaki boksör Leghandre "Baby Lee" Jengels, polis olan eski sevgilisi tarafından arabasında vurularak öldürüldü: Katil eski sevgili olay yerinden kaçmaya çalışırken yaptığı trafik kazasında öldü.

30 yaşındaki şov performansçısı Meghan Cremer, bir çukurun içinde iddiaya göre boynuna ip geçirilmiş olarak ölü bulundu: Cinayetle ilgili olarak üç kişi tutuklu.
Satış elemanı eğitimi veren 32 yaşındaki Lynette Volschenk'in parçalanmış bedeni bir apartmanın çöpünde naylon torbalara konmuş olarak bulundu: Bir zanlı tutuklandı.