Facebook'tan dava açtığı şirkete yeni 'casusluk' suçlaması

Facebook, Ekim 2019'da dava açtığı İsrailli teknoloji şirketi NSO'yu 'WhatsApp kullanıcılarına tek bir IP adresi üzerinden yüzlerce saldırı gerçekleştirmek'le suçladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Nisan 2020 13:03
Facebook'tan dava açtığı şirkete yeni 'casusluk' suçlaması

Facebook, İsrailli tekonoloji şirketi NSO'ya WhatsApp'ta casusluk faaliyetleri suçlamasıyla açtığı davada şirkete yeni bir suçlama yöneltti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Facebook, Pegasus adında casusluk yazılımı kullanan şirketin, tek bir IP adresi üzerinden WhatsApp kullanıcılarına yüzlerce saldırı gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

WhatsApp yazılım yöneticisi Claudiu Gheorghe, mahkemede verdiği ifadede, şikayette yer alan kötü amaçlı yazılım kodunu incelediğini ve bu kodda saldırıyı yapanların IP adreslerinin bulunduğunu kaydetti.

Gheorghe, "Söz konusu kötü amaçlı yazılım, WhatsApp kullanıcılarının telefonlarındaki uygulamayla ilişkili olmayan sunucularına bağlanmayı amaçlıyor. Söz konusu saldırıların 720'sinin IP adresi 104.223.76.220. 3 saldırıda IP adresi 54.93.81.200 olarak tespit edildi" dedi.

Facebook, NSO'ya Ekim 2019'da açtığı davada, şirketi kötü amaçlı yazılım yoluyla savcıların, gazetecilerin, insan hakları aktivistlerinin ve üst düzey yabancı hükümet yetkililerinin sahip olduğu 1.400 cihazı hacklemekle suçlamıştı.

NSO ise, savunmasında Pegasus'un "hükümetlerin terörizm, çocuk sömürüsü ve benzeri suçların tespiti ve bunlara karşı mücadelede kullanıldığını iddia etmişti.