Ermenistan’daki Eylemler Türkiye Sınırına Sıçradı

Ermenistan’daki Eylemler Türkiye Sınırına Sıçradı
Ermenistan’da elektriğe yapılan zam protestoları günlerdir deva.Ermenistan’da elektriğe yapılan zammı protesto etmek için iki günden beri sokak ve meydanları dolduran binlerce protestocunun eylemleri Ukrayna’da 2014 Şubat ayında...

Ermenistan’da elektriğe yapılan zam protestoları günlerdir deva.

Ermenistan’da elektriğe yapılan zammı protesto etmek için iki günden beri sokak ve meydanları dolduran binlerce protestocunun eylemleri Ukrayna’da 2014 Şubat ayında yaşanan hadiselere benzetilerek, ‘Elektro-Maidan’ diye anılmaya başlandı.

Protestocular Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşmeyi kabul etmeyerek “Sarkisyan televizyona çıkıp tüm Ermenistan halkına yapılan zamların iptal edildiğini açıklasın” ültimatomunu verdi. Ermenistan güvenlik güçleri ise pazartesi gecesinden farklı olarak kalabalığa müdahale etmeme tavrı sergiledi.

Başkent Erivan’da elektriğe yapılan yüzde 16 zam yüzünden protesto gösterileri sona ermediği gibi daha da arttı. Geçen pazartesi polisin müdahale ettiği sırada 10 bin olan gösterici sayısı çarşamba günü 45 bini buldu. Özgürlük meydanının yanı sıra cumhurbaşkanlığı sarayının önünde de pasif oturma eylemi devam etti.

Sarkisyan’ın “Aranızda liderlerinizi belirleyin görüşelim” önerisini reddeden kalabalık “Biz hepimiz lideriz. Protestonun sona ermesini istiyorsan ulusal televizyon kanalına çıkıp son günlerde alınan tüm zam kararlarının iptal edildiğini açıkla. Yoksa eylem devam eder” diye yanıt verdi.

MUHALEFET VEKİLLERİ DE SOKAKTA

Erivan’daki protesto her geçen saat siyasi içerikle de dolmaya başladı. Kalabalığın arasından “Bu da bizim (elektro-maidanımız). Halk yerine yabancı şirketlerin çıkarına çalışan yönetimi biz istemiyoruz” diye sesler yükselmeye başladı.  Erivan’daki protestonun çok daha büyük olaylara dönüşmemesi için Ermenistan parlamentosu milletvekilleri de meydana indi.

Erivan meydanlarındaki zam protestosu Türkiye sınırındaki Gümrü’ye de sıçrarken ‘Elektro-Maidan’ diye anılmaya başlanan gösterilere katılanlar, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan televizyona çıkıp elektrik zammını geri aldığını açıklamasını talep etti.

m ediyor.