Halk TV Canlı Yayın
Dünya böyle gördü: ABD dış politikasında büyük değişiklik
Fırat'ın doğusuna yapılması planlanan operasyon sadece Türkiye'nin değil dünyanın da yakın takibinde. ABD-Türkiye hattından gelen peş peşe açıklamalar dünya basınında geniş yer aldı. İşte ayrıntılar...

New York Times: “Trump, ABD’nin politikasını değiştirerek, Suriye’de Türkiye’nin askeri operasyonuna destek veriyor” başlığı ile gelişmeyi aktardı. Gazeteye göre Trump yönetimi yetkilileri, Suriye’nin kuzeyindeki 100-150 kadar ABD askerinin Türk askeri operasyonu öncesinde çekileceğini ama Amerikan birliklerinin Suriye’den tamamen çekilmeyeceklerini söyledi. Gazete, Trump’ın kararının Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nda DEAŞ ile mücadele, İran ve Rusya’ya karşı bir denge oluşturulması için az sayıda asker bulundurma tavsiyesine aykırı olduğunu yazdı.

CNN: Gelişmenin ABD dış politikasında büyük bir değişiklik olduğunu duyuran kanal, hamleyi Türkiye’ye Washington’ın Suriye’deki en güçlü destekçilerinden biri olan ABD destekli Kürt güçlere operasyon için yeşil ışık yaktığı şeklinde yorumladı.

BBC: “Trump, Suriye’de Türk askeri operasyonuna yol verdi” başlıklı haberde, “Bu ABD’nin politikasında çok büyük bir değişim anlamına geliyor. Trump, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyelerine karşı hareket etti” dedi. Yorumda Trump’ın kararının, ABD’nin bölgedeki Suudi Arabistan ve İsrail gibi müttefiklerinde de alarm zillerinin çalmasına neden olabileceği ifade edildi.

Spiegel Online: “Trump, Suriye’den çekilmek istiyor. Bu İran’ın elini güçlendirecek. ABD’nin bölgeden çekilmesi güneydeki petrol sahaları nedeniyle dolaylı olarak İran Devrim Muhafızları’nı güçlendirir” denildi.