Halk TV Canlı Yayın
Devrimci Che Guevara, 52 yıl önce bugün öldürüldü
Küba'daki sosyalist devrimin liderlerinden Che Guevara, 52 yıl önce bugün Bolivya Ordusu'nun elindeyken öldürüldü.

Hasta la victoria siempre" (Zafere kadar, daima) sözleriyle tarihe kazınan ve tam ismi Ernesto Guavera de la Serna olan dünyaca ünlü sosyalist, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin Rosario'da dünyaya geldi.

Astım hastalığı yüzünden zorlu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren Che, tıp eğitimi aldığı esnada arkadaşı Albetro Granadas ile Latin Amerika'da motosiklet turuna çıktı.

Yolculuğu esnasında gözlemlediği sosyal adaletsizlik ve yoksulluk, Che'nin sosyalist fikirlerle tanışmasına sebep oldu.

Guevara, cüzzam kolonisinde çalışmak üzere Venezuela'ya doğru yola çıktı ve bu sırada Peru'ya da uğradı. Peru'da daha önce yayınladığı bir inceleme yüzünden tutuklanan Che, hapisten çıktıktan sonra birkaç gün Ekvator'da kaldı ve burada avukat Ricardo Rojo ile tanıştı.

Ernesto, Guatemala'da pek çok Kübalı sürgün ve Fidel Castro'nun kardeşi Raul Castro ile tanışmış, burada kalması tehlikeli bir hal alınca Meksika'ya geçmiştir. Che, Meksika'da, o esnada sürgünde bulunan Fidel Castro ve arkadaşlarıyla tanışarak Küba devrimine dahil oldu.

25 Kasım 1956'da Küba Devrimi savaşçılarını taşımak için kullanılan yat Granma'ya binerek, Batista askerlerine karşı mücadeleye katılmıştır. Bu çatışmadan sağ kurtulan devrimci sonraki süreçte devrimci yoldaşlarının tek lideri sayılmıştır. Che, 1958 yılının sonunda devrime damgasını vuran olaylardan biri olan Santa Clara saldırısındaki intihar timini yönetmiştir. Gücünü giderek kaybeden Batista en son generalleri ile Castro arasındaki gizli buluşmaları öğrenmiş ve 1959 yılının ilk günü Dominik Cumhuriyeti'ne kaçmıştır.

Devrimin ardından Binbaşı Che, Havana'nın la Cabana Kalesi'nin komutanlığına getirilmiş, 7 Şubat 1959 yılında ise resmen Küba vatandaşı ilan edilmiştir. Bundan kısa bir süre sonra Hilda Gadea ile boşanmış ve 26 Temmuz Hareketi'nin üyelerinden biri olan Aleida March ile evlenmiştir. Çiftin 2 erkek ve 2 kız çocuğu dünyaya gelmiştir. 1959 Ekim ayında Milli Tarım Reformu Enstitüsü'nün başkanı olarak atanan Che, Kasım'da Küba Merkez Bankası başkanı ilan edildi.

Sonraki dönemde birçok girişim başarısızlıkla sonuçlanır.1960 yılında La Coubre isimli silah gemisi patlamasında kurbanlara yardım etti.

1961 yılında hükümetin kurduğu sanayi bakanlığının başkanı olarak atanan Che Guevara, ülkenin önde gelen isimlerinden biri olur ve Küba'da sosyalizmi belirgin hale getirmiştir.

1962'de Küba Füze Krizi olayında kilit rollerden biri olan Che, 1964 yılında Küba heyeti başkanı olarak Birleşmiş Milletler'e konuşma yapmaya gitti.

CBS kanalında yayınlanan Face the Nation isimli programa katılarak bütün dünyanın tanıdığı devrimci lider haline gelmiştir. Che 24 Şubat 1965'de Cezayir'deki konuşmasıyla uluslararası sahnede son kez görünür. 14 Mart'ta Küba'ya dönen Che Guevara, Nisan ayında hem bütün görevlerinden hem de Küba vatandaşlığından ayrılır. Castro'ya bıraktığı veda mektubunda, devrim uğruna savaşmak için gittiğini yazmıştır. 3 Ekim 1965'te Fidel Castro, Che'nin veda mektubunu Küba Halkı'na okundu.

İlk olarak Kongo'ya giden Che, burada yaşanan başarısızlık sebebiyle, öldürüleceği yer olan Bolivya'ya geçti. Bolivya'da da çeşitli başarısızlıklarla karşılaşan Che, 9 Ekim 1967'de CIA ve Amerikan Ordusu'na bağlı Özel Harekat Birlikleri tarafından yakalanarak yargısız infaz sonucu öldürüldü.

Che'nin, öldürülmeden kısa süre önce, kendisini öldürmek için görevlendirilen Bolivyalı askere söylediği "Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın" ifadeleri, onun son sözleri oldu.

Ölümünden sonra, Che'nin bedeni Küba'ya teslim edilmedi ve elleri kesilerek bilinmeyen bir yere gömüldü. Ancak, 1997 yılında, Guevara'nın bedeninden kalanlar Vallegrande yakınındaki bir uçak pistinin altından çıkarıldı ve yapılan DNA testinin ardından Küba'ya teslim edildi.

Che'nin cenazesi ise, 17 Ekim 1997'de Santa Clara'da özel olarak hazırlanmış anıt mezara askeri törenle gömüldü.