Coronavirüslü hastaları taşıyan İngiliz gemisi Küba'ya demirledi

İngiliz cruise gemisi MS Braemar, yeni coronavirüsten (Covid-19) enfekte olan insanları taşıdığı için hiçbir ülke tarafından kabul edilmemişti. Küba ise geminin demirlemesine izin vermişti. MS Beaemar bugün Küba'ya demir attı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mart 2020 20:44
Coronavirüslü hastaları taşıyan İngiliz gemisi Küba'ya demirledi

halktv.com.tr Dış Haberler

Coronavirüslü hastaları taşıdığı gerekçesiyle hiçbir ülke tarafından kabul edilmeyen İngiliz cruise gemisi MS Braemar, geçtiğimiz gün Küba tarafından kabul edilmişti. Gemi, bugün Küba limanına demir attı.

Gemide 5 coronavirüs vakası olduğu bilinirken, binin üzerinde mürettebat ve yolcunun İngiltere 4 ayrı uçakla gönderileceği ifade edildi. Enfekte olan kişilerin gönderilecek son uçakta yer alacağı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, MS Braemar'ın demirlemesine izin verdiği için Küba'ya olan minnetlerini dile getirken; Küba Dışişleri Bakanı Rogelio Sierra, "Bir kez daha Küba, ilgisi olmayan bir meseleyle ilgili ihtiyacı olana yardım ve dayanışma görevini yerine getirmiştir" ifadelerini kullandı.

Küba'da ilk ölüm

Öte yandan, Küba'da ilk yeni coronavirüs kaynaklı ölüm gerçekleşti. Küba medyasında yer alan habere göre ölen kişi 61 yaşında bir İtalyan turist olurken, 3 yeni vakanın daha teşhis edilmesiyle beraber adadaki coronavirüslü hasta sayısının 10'a yükseldiği duyuruldu.