Halk TV Canlı Yayın
Çinli doktordan iddia: Vuhan yönetimi Covid-19 ile ilgili bilgileri gizledi
Çinli virolog Prof. Dr. Zhong Nanshan, virüsün yayılmasına geç tepki verilmiş olmasından Vuhan kent yönetimini sorumlu tuttu.

Çin hükümetinin coronavirüsle mücadeledeki başdanışmanı Prof. Dr. Zhong Nanshan, CNN’e verdiği röportajda Covid-19 salgınının yayılmaya başladığı Vuhan kent yönetiminin virüsün doğası ile ilgili bilgileri merkezi yönetimden gizlemeye çalıştığını belirterek yerel yetkilileri bu konuda sorumlu tuttu.

“Yerel yönetim doğruyu söylemek istemedi” diyen Zhong, yerel bürokratların son ana kadar coronavirüsün insandan insana bulaştığını açıklama arzusunda olmadıklarını sözlerine ekledi.

'Tüm yerel yetkililerin açık olması gerekiyordu'

Zhong, ‘Enfeksiyonun hızla yayılması nasıl önlenebilirdi’ sorusuna, “Tüm yerel yetkililerin açık olması gerekiyordu” yanıtını verdi. Çinli doktor, Pekin’in bu bilgiyi dünyadan gizlemesinin hiçbir anlamı olmadığını vurguladı.

Merkezi yönetimin hastalık ile ilgili objektif bilgilere ulaşır ulaşmaz Vuhan’ın karantinaya alındığını da hatırlatan uzman, virüsün nereden gelmiş olabileceği yönündeki soruyu ise, “Şu anda kesin çıkarım yapmak zor, fakat bana göre hayvanlar aleminden geldi” diye cevapladı.

Trump: Tüm ilişkileri kesebilirdik

Coronavirüsten 'Çinli' diye söz edip çıkmasından ve yayılmasından Çin'i sorumlu tutan ve Pekin'e bedel ödetme tehditleri savuran ABD Başkanı Donald Trump, geçen perşembe Fox Business'e verdiği mülakatta Çin’den büyük hayal kırıklığına uğradığını belirterek, “Yapabileceğimiz çok şey var. Birçok adım atabilirdik. Tüm ilişkiyi kesebilirdik” değerlendirmesinde bulunmuştu.