Bogota'da cezaevinde 'coronavirüs' isyanı: 23 mahkûm öldürüldü

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınında bulundukları koşullara tepki gösteren mahkûmlar isyan etti. Büyüyen isyan sonucu 23 mahkûm öldürüldü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mart 2020 12:04
Bogota'da cezaevinde 'coronavirüs' isyanı: 23 mahkûm öldürüldü

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da bulunan bir cezaevinde yeni coronavirüs salgını nedeniyle mahkumlar tarafından isyan başlatıldı. Gece boyunca büyüyen isyan sonucunda 23 kişi yaşamını yitirdi.

soL'da yer alan habere göre; Kolombiya Adalet Bakanı Margarita Cabello, isyanı "kitlesel firar teşebbüsü" olarak niteledi ve isyanın öncülerinin ülkede bulunan 13 hapishanede de ayaklanma çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Bakan, insan hakları örgütlerinin, cezaevlerinin sağlık koşullarının iyi olmadığı ve isyanın bu nedenle çıktığına yönelik suçlamalarını reddetti.

Bakan Cabello ayrıca, 32 mahkûm ve 7 gardiyanın da hapishanede olduğunu bildirirken gardiyanlardan ikisinin durumunun ciddi olduğunu ifade etti.

Mahkûmların, gardiyanların ya da cezaevi personellerinin hiçbirinde Covid-19 bulunmadığını iddia eden Cabello, "Bunu yapmaları için hiçbir sebep yoktu" ifadelerini kullandı.