Beyaz Saray'ın pandemi danışmanı salgın için bitiş tarihi verdi

Beyaz Saray'ın pandemi danışmanı salgın için bitiş tarihi verdi
ABD'de hükümete pandemide danışmanlık yapan immünolog Anthony Fauci, pandeminin seyrine ilişkin yaptığı açıklamada 2022 yılının ilkbaharını işaret etti.

İmmünolog Anthony Fauci, Washington'da bir basın toplantısı düzenledi. Koronavirüs pandemisinin sona ermesinin insanların davranışlarına, özellikle aşı olma isteğine bağlı olduğunu ifade eden Fauci, "Aşınızı olun ve zamanı hızlı bir şekilde kısaltın" dedi.

"2022 ilkbaharının garantisi yok"

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Fauci, CNN'de yaptığı açıklamada da insanların aşılarını yaptırmaları durumunda pandeminin 2022 ilkbaharında kontrol altına alınabileceğini söyledi. Bu tarihe kadar belirli bir normalliğe dönülebileceğini, ancak bu tarihin de bir garantisi olmadığını ifade eden Fauci, ABD'de hâlâ 90 milyon kişinin aşı olmadığına dikkat çekti.

Aşı şüphecilerinin çoğunun muhafazakâr medya ve politikacılardan etkilendiğini söyleyen Fauci, kış aylarının grip ve diğer solunum yolu hastalıkları nedeniyle zor geçebileceği uyarısında da bulundu.

Fauci, daha önce NPR televizyonuna yaptığı açıklamada ABD'de normalleşme için 2022 sonbaharı tarihini vermişti. Ancak bunun kendi hatası olduğunu söyleyen Fauci, bu tarihi şimdi düzeltmek istediğini de ifade etti.