Aşı kartında başbakanın fotoğrafı var diye mahkemeye gitti

Hindistan'da aşı kartında devlet başkanının fotoğrafını görmek istemeyen bir vatandaş mahkemeye başvurdu. Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletinde mahkeme, Covid-19 aşı sertifikasında Başbakan Narendra Modi'nin fotoğrafını istemeyen bir vatandaşın dilekçesini gelecek hafta görüşecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 16:11
Aşı kartında başbakanın fotoğrafı var diye mahkemeye gitti

62 yaşındaki bilgi edinme hakkı aktivisti ve Hindistan'ın ana muhalefetteki Kongre partisinin üyesi Peter M, "Sertifikama fotoğrafını koyarak vatandaşların özel alanına giriyor" ifadesiyle anayasaya aykırı olduğunu belirttiği bu "utanç verici" eyleme bir an önce son verilmesi gerektiğini savundu.

Peter M, "Demokrasiye uygunsuz ve kesinlikle ulusa ya da herhangi bir bireye faydası yok" dedi.

'Kamu yararı güdüldü'

Hindistan Sağlık Bakanlığınca verilen aşı sertifikalarında, aşı olanların kişisel bilgilerinin yanı sıra İngilizce ve yerel dillerde iki mesajla Başbakan Modi'nin fotoğrafı da yer alıyor. Ağustosta Sağlık Bakanı Bharati Pravin Pawar, söz konusu fotoğraf ve mesajlarla kamu yararının güdüldüğünü söyledi.

Sertifikadaki mesajların "vaaz vermek dışında başka bir şey olmadığını" savunan Peter M, fotoğrafın ve bunların propaganda aracı olarak kullanıldığını söyledi.

Federal ve eyalet hükümetlerine cevap vermesi için iki hafta süre veren Kerala Yüksek Mahkemesi, Modi'nin fotoğrafını aşı sertifikasında istemeyen Peter M'nin dilekçesini gelecek hafta gündemine alacak.

KAYNAK: Anadolu Ajansı