Arjantin’de halk zamlara karşı sokağa döküldü!

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de halk, doğal gaz, elektrik ve ulaşımda uygulanacak yüzde 55'e varan zamları protesto etmek için akşam saatlerinde sokağa döküldü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Arjantin’de halk zamlara karşı sokağa döküldü!

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in 11 farklı noktasında toplanan halk, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve politikalarını protesto ederek slogan attı.

Ellerinde zam karşıtı dövizler taşıyan göstericiler, “Burada kamu hizmetlerine yapılan zamları protesto ediyoruz. Hizmetlerin bir kısmını devlet karşılıyordu, bu şekilde ülkenin zenginliği eşit dağıtılıyordu. Artık bu hizmetleri özel şirketler sağlıyor ve devlet yardımları da kesilmiş durumda” açıklamasını yaptı.

Devlet Başkanı Macri hükümetinin önceden verdiği sözleri yerine getirmediğini belirten göstericiler, az kazanan kişilerin daha düşük vergilendirmeye tabi tutulmasını talep etti.

Twitter’da açılan #RuidazoNacional etiketi ülke gündeminde birinci sırada yer aldı.

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de geçen Aralık ayında, 2019 için elektrik kullanımına kademeli olarak yüzde 55, toplu ulaşıma yüzde 40 ve ulusal çapta doğal gaza yüzde 35 zam yapılacağı açıklanmıştı.