Halk TV Canlı Yayın
Afganistan'da siyasi liderlerin de bulunduğu törene bombalı saldırı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de siyasi liderlerin de katıldığı anma törenine silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 27 kişi yaşamını yitirdi.

Taliban, saldırıdan sorumlu olmadığını duyurdu.

Başkent Kabil'in Musalla bölgesinde Hazaraların eski lideri Abdul Ali Mezari'nin ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma töreninde, Yüksek Barış Şura Başkanı Kerim Halili'nin konuşması sırasında silahlı ve bombalı saldırıda bulunuldu.

Anma törenine düzenlenen saldırı, ABD ile Taliban arasında varılan çekilme anlaşmasından sonraki ilk büyük saldırı oldu. Saldırıda 27 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Saldırının ardından bölgede çatışmalar başladı.

Anma törenine düzenlenen saldırının ardından Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, "insanlık karşıtı bir suç" ifadelerini kullandı.

Törende üst düzey siyasi lider Abdullah Abdullah'ın olduğunu açıklayan yetkililer, Abdullah'ın zarar görmediğini belirtti. Abdullah Abdullah'ın sözcüsü Fraidoon Kwazoon saldırıya ilişkin "Saldırı bir patlama ile başladı, görünüşe göre bölgeye bir roket indi. Abdullah ve diğer bazı politikacılar zarar görmeden saldırıdan kurtuldu" dedi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasrat Rahimi, bölgeye özel polis güçlerinin gönderildiğini söyledi.

Taliban'la barış anlaşması imzalanmıştı

ABD-Taliban arasında geçen hafta Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen törenle barış anlaşması imzalanmıştı.

ABD ile Taliban arasındaki barış anlaşması, Taliban'ın buna uyması halinde ABD ve müttefiklerinin 14 ay içinde Afganistan'daki askerlerinin tamamını çekmesini öngörüyordu.

İmzalanan barış anlaşmasından sonra ise ABD, Taliban’a bir saldırı düzenlemişti. Afganistan'daki ABD birlikleri sözcüsü Col Sonny Leggett, yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerince Taliban'a yönelik gerçekleştirilen bu hava saldırısının savunma niteliği taşıdığını söylemişti.

Leggett, Taliban'ın, söz konusu saldırıdan önce son 24 saatte Afgan güvenlik güçlerine yönelik 43 saldırı düzenlediğini belirtmişti.