Halk TV Canlı Yayın
Af Örgütü: ABD polisi İsrail ordusu tarafından eğitiliyor
ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan gösteriler tüm ülkeye yayılırken, Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan bir açıklamada binlerce ABD polisinin İsrail ordusu tarafından eğitildiği belirtildi.

İngiltere merkezli Af Örgütü’nden yapılan açıklamada, İsrail polis, ordu ve istihbarat servislerinin ABD'li polis güçlerine “kalabalıkların kontrolü, güç kullanımı ve nezaret” gibi konularda eğitim verdiği belirtildi.

Açıklamada ABD’de polis şiddetinin İsrail’in yıllardır Filistinlilere uyguladığı şiddetle boy ölçüştüğü de belirtildi.

Af Örgütü, ABD’de Baltimore Emniyeti yetkilileri ile Florida, New Jersey, Pennsylvania, Kaliforniya, Arizona, Connecticut, New York, Massachusetts, North Carolina, Georgia, Washington gibi eyaletler ile başkent Washington polisinden yüzlerce yetkilinin İsrail’de eğitim aldığı belirtildi.

Açıklamada İsrail’de eğitim alan polislerin yanı sıra İsrailli güvenlik yetkililerinin de ABD’de binlerce polisi eğittiği belirtildi.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre bu eğitimlerin bazıları bütçe tarafından karşılanırken bazıları ise özel olarak fonlandı. Bu eğitimleri fonlayanlar arasında aşırı sağcı İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League), ABD’li polislerin İsrail’e ziyaretlerini organize eden Amerikan Yahudi Komitesi Değişim Projesi ve Amerikan Ulusal Güvenlik Yahudi Enstitüsü yer alıyor.

Açıklamada ABD polisinin uyguladığı insan hakkı ihlallerinin İsrail ordusu, güvenliği ve polis yetkililerinin ihlalleriyle paralel olduğu kaydedildi.