DİSK'ten 1 Mayıs videosu: Yeter çektiğimiz gam

DİSK, "Hayatın pahalı, emeğin ucuz olduğu bu düzen böyle gitmez" paylaşımıyla 1 Mayıs'a katılım çağrısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2022 10:32

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Bu düzen böyle gitmez, birlikte değiştireceğiz. Hepinizi 1 Mayıs meydanlarında yan yana olmaya, omuz omuz olmaya çağırıyoruz" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB); işçi sınıfının uluaslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs'a dair geçtiğimiz günlerde ortak açıklama yaptı. Açıklamada “1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Gününde Türkiye’nin dört bir yanında omuz omuza olacağız” denilerek tüm işçilere 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.

Açıklamayı okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi, borçlanma derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor. Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor. Bu düzenin çarkları dünyanın tüm değerini ve güzelliklerini üreten bizleri, işçileri, emekçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, hekimleri, avukatları, akademisyenleri, aydınları, sanatçıları, gençleri, kadınları, emeklileri, emekli dahi olamayanları ezdikçe eziyor” diyerek buna karşın halkın işsizlikle , açlıkla, yoksullukla, artan borçlarla, salgınlarla mücadele ederken 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının ülkenin tüm kaynaklarını bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreyi korumak için seferber ettiğini ifade etti.

"Bu düzen böyle gitmez"

“Halkın gerçeği ile bir avuç ayrıcalıklı kesimin gerçeği arasındaki fark, tek sesli medyanın propaganda yayınlarıyla perdelenmek isteniyor” diyen Çerkezoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Üstü örtülemeyen hakikate dair çığlıklar, baskı ile, şiddet ile, sansür ile, zor ile bastırılmak isteniyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu düzenin devamı için demokrasinin son kırıntıları bile ortadan kaldırılıyor. Demokratik hak olarak elde kalan tek hakkımız olan seçme seçilme hakkımıza dahi el uzatılıyor. Bu düzen mağdur ettiği milyonları bölüp parçalayarak yönetmek gibi tehlikeli bir yönteme başvuruyor. Sürekli olarak iç ve dış düşman yaratıyor. Yukarıdan aşağıya kışkırtılan şovenizm, cinsiyetçilik, ırkçılık, mezhepçilik ve savaş politikaları bu düzenin yarattığı krizi yönetmenin bir yolu olarak ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor. Bu düzen böyle gitmez!”

'1 Mayıs gücümüzü ve coşkumuzu meydanlara taşıyacağımız bir gün olacak'

Çerkezoğlu, "1 Mayıs işçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü ülkenin dört bir yanında gücümüzü ve coşkumuzu meydanlara taşıdığımız bir gün olacaktır” dedi.