Davutoğlu: Erdoğan'ı birileri yine aldatıyor

Davutoğlu: Erdoğan'ı birileri yine aldatıyor
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan hakkında "Yine birileri aldatıyor herhalde. Belki de aldatan en yakınındadır, onlara bakması lazım" ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Kongresinde yaptığı konuşmada, “Ekonomik kriz yüzde yüz bu iktidarın ürünüdür, yüzde yüz yerli ve milli bir krizdir. Ankara’daki liyakatsiz yöneticiler bir ekonomide yapılmaması gereken ne varsa sorumsuzca yapmıştır” dedi.

"AK Parti üzerinden ülkeyi yönetiyoruz diyen Maocu bir zihniyettir"

Ekonomik krizin sebebinin liyakatsiz kişiler olduğunu ancak sürekli dış güçlerden bahsedildiğini ifade eden Davutoğlu, Doğu Perinçek ve Vatan Partisi'ni kastederek, “Bu iktidar kendini cahil bir grup komplocu, demokrasi düşmanı ve liyakatsiz bir akla teslim etmiştir. Bu akıllardan biri de binde bir bile oy almadığı halde AK Parti üzerinden ülkeyi yönetiyoruz diyen Maocu bir zihniyettir. Türkiye’yi bu zihniyete teslim etmeyeceğimizi ilan ediyorum” dedi.

"Bankacılık kurallarına aykırı biçimde 11 milyar dolarlık döviz açığı yarattılar"

2019’dan başından bu yana 100 milyar doların bir hiç uğruna cahilce satıldığını ifade eden Davutoğlu, “Merkez Bankası’nın rezervlerini sattıkları yetmiyormuş gibi kamu bankaları üzerinden de bankacılık kurallarına aykırı biçimde 11 milyar dolarlık döviz açığı yarattılar. Biz bunları biliyoruz çünkü gölge kabinemizle birlikte sanki bu ülkeyi biz yönetiyormuşuz gibi her gün brifingler, raporlar alıyoruz ve bunları paylaşıyoruz” diye konuştu.

“Erdoğan'ı yine birileri aldatıyor herhalde, belki de aldatan en yakınındadır"

Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın konuğu olduğu programda kullandığı ifadelere de değinerek şunları söyledi:

Bakan, finansal piyasalar yangın yerine dönünce önce sustu, sonraacziyetini kabul edercesine, ‘Önemli olan Türk Lirası’nın rekabetçi bir seviyede olmasıdır. Kur iner de çıkar da’dedi. Hazine ve Maliye Bakanı kuru asansör mü sanıyor? Yanlış anlaşılmasın, Türk ekonomisinin rekabetçi olmasını kast etmiyor. Paramızın değerinin azalmasının Türk ekonomisini rekabetçi yapacağını iddia ediyor. Cumhurbaşkanı ise bu rekabetçiliğe inanmıyor, dış güçlerin bu saldırıyı yaptığını söylüyor. Allah aşkına, siz önce aranızda konuşun, ister kabinede ister aile meclisinde. Kurun artışı sıkıntı ise Albayrak yanlış bir tespitte bulunuyor. Kurun artışı Türk ekonomisini rekabetçi hale getiriyorsa, dolayısıyla iyi bir şeyse Cumhurbaşkanı yanlış biliyor, yanlış yönlendiriyor. Yine birileri aldatıyor herhalde. Belki de aldatan en yakınındadır, onlara bakması lazım.