Çocuk istismarının protokolünü de aşiret yaptı!

Çocuk istismarının protokolünü de aşiret yaptı!

Çocukların en çok zorla evlendirildiği şehirlerin başında Şanlıurfa geliyor. Devlet, burada çocuk yaşta evliliği engelleyemeyince, çocukları evlendiren aşiretlerden yardım isteyerek tuhaf bir protokol imzaladı...

Türkiye’de çocukların en çok zorla evlendirildiği şehirlerin başında gelen Şanlıurfa'da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile aşiretler arasında tuhaf bir 'protokol' imzalandı. Söz konusu protokolde çocuk yaşta evliliğin en çok görüldüğü aşiretlerden, devlet tarafından 'gönül elçisi' ilan edilerek bunu engellemesi istendi. Fakat çocuklar, hâlihazırda aşiretler tarafından zorla evlendiriliyor.

Evlendiren de engellemesi istenen de aşiret

Devlet yetkilileri, çocukların ‘evliliğe’ zorlanmasına engel olamayınca aşiret liderlerini devreye soktu. Akçakale ilçesinde Bin Muhammed aşireti lideri İsmail Büyükaslan, Harran ilçesinde Fitit aşireti lideri Mehmet Aygün, Siverek ilçesinde Kırvar aşireti lideri Ahmet Kırvar ve İzol aşireti lideri Mehmet İzol ile devlet yetkilileri protokol imzaladı. Aşiret liderleri, “Erken yaşta ve zorla ‘evlilik’ ile mücadelede; Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iş birliği yapmayı, gönüllü olarak destek vermeyi kabul ediyorum” ifadelerinin yer aldığı metne imza attı.

"Çocuk yaşta evliliğin zararlarından habersizler"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, protokolün imzalanmasının ardından açıklamada bulundu. Bilici, aşiretlerin ‘çocuk yaşta evliliğin’ psikolojik ve sosyolojik olarak olumsuz etkilerinin farkında olmadıklarını öne sürerek, “Kendileri de küçük yaşta evlenen ebeveynler, erken evliliklerin normal olduğunu düşünüyor. Bizler ailelere ve aşiret liderlerine erken evliliklerin niçin zararlı olduğunu aktardık. Bizi dinledikten sonra ‘Bunlar yanlış şeyler, herkese anlatacağım’ dediler.” ifadelerini kullandı.

Bilici, bunun üzerine aşiretlerin çocuk istismarına karşı ‘gönül elçisi’ olmayı çekinmeden kabul ettiklerini söyledi ve bu durumun kendilerini motive ettiğini ifade etti.

Gündem