CHP'li Belediye cami yaptırmak istedi, AKP'liler itiraz etti: Okul yapılsın

CHP'li Belediye cami yaptırmak istedi, AKP'liler itiraz etti: Okul yapılsın

CHP'li Bolu Belediyesi Meclisi'nde Belediye Başkanı Tanju Özcan, boş bir araziye cami yaptırmak istediklerini AKP grubunun ise "Okul yapılsın" diyerek reddettiğini bildirdi.

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye Meclisi'nin Ocak ayı toplantısının ikinci oturumunda konuştu. Borazanlar Mahallesi'nde bulunan 117 ortaklı ve 1 kilometre karelik çevresinde 10 tane okul olan araziye cami yapılmasını istediklerini söyleyen Özcan, AKP grubunun bu teklifi reddettiğini söyledi. AKP'li grubun CHP’li bir belediye başkanının cami yapması fikrinden rahatsız olduğunu söyleyen Özcan, “Camiyi yapmak istediğimiz yer 117 ortaklı, çok merkezi bir noktada. 1 kilometre karelik çap içerisinde 10 tane okul var ancak 1 tane camisi olan yaklaşık 50 bin insanın yaşadığı bir bölge. Hep söylüyorlar ya topluma, ‘CHP zihniyeti camiye karşı. CHP gelirse camiyi kapatacak’ diye. Tam tersine, Eğer bizim camiye ihtiyacımız varsa cami yapacağız, okula ihtiyacımız varsa okul yapacağız." ifadelerini kullandı. 

Caminin belediye bütçesinden yapılacağını ifade eden Tanju Özcan, 7250 metrekarelik alanın 1250 metrekaresini vatandaşın Bolu Belediyesi'ne cami yapılması için bağışladığını söyledi. "Vatandaşlarımızın talebi bizim için öncelikli, okulsa okul camiyse cami" dedi. 

AKP grubundan tepki 

Borazanlar Mahallesi sakinlerinden cami talebi geldiğini ifade eden Özcan, “Farklı bir mimarisi olan ve değişik bir cami olacak. İhtiyaç da var çünkü nüfus yoğunluğu olan bir bölge” dedi.

Belediye Meclisi toplantısında Özcan’a AKP grubu bölgenin ilköğretim alanı olduğunu belirterek tepki gösterdi. AKP belediye meclis üyesi Burak Balaban, Özcan’dan cami yapmaktan vazgeçmesini isteyerek projenin iptali için yargıya gideceklerini söyledi. AKP grubunun cami yapılmak istenen arsanın karşısında alkollü bir mekan bulunduğunu söylemesi üzerine Tanju Özcan şu ifadeleri kullandı: 

"İlk defa CHP’li bir belediye cami yaptırmak istiyor ona da karşı çıkıyorsunuz. Karşısında lokanta varmış, meyhane varmış. Karşısındakini kapatırız. Biz Allah’a inanan insanlarız. İbadetin farz olduğunu düşünen insanlarız. Hızlı bir şekilde camiyi yaptırmaya başlayacağız. Milli Eğitim dava açıp, iptal ettirip camiyi yıkmaya çalışmaz. Yeterince okul alanımız var. Okulun yapılmasında da katkıda bulunuruz. Bu bölgede camiye ihtiyaç var. İhtiyacı olmayan yere ben cami yapılmasına sıcak bakmam zaten. İhtiyacı olmayan yere okul yapılmasına da sıcak bakmam. 117 hisseyi Milli Eğitim nasıl toplayacak? Okulun yapılması konusunda da her türlü desteği veririz."

Cami yapılıp yapılmayacağına, arazideki ortaklardan bir bölümünün daha ikna edilmesinden  sonra karar verilecek.