Cemal Akyıldız koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Cemal Akyıldız koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Gravür sanatçısı, aynı zamanda grafik tasarımcı olan 88 yaşındaki Cemal Akyıldız, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Akyıldız'ın cenazesi, 14.00'te Zincirlikuyu gasilhanesinden alınıp ikindi namazını müteakip Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

Resim ve gravür sanatçısı Cemal Akyıldız'ın ölümüyle ilgili  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Cemal Akyıldız değerli bir gravür sanatçımızdı ve uzun yıllar Mustafa Kemal Atatürk'ün çok özel portrelerini çizmişti. Ne yazık ki, bugün kendisini kaybettik, bize bıraktığı eserler için minnettarız. Allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun" paylaşımını yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 88 yaşında hayatını kaybeden Akyıldız'ın bir videolu röportajını paylaşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

"Gravür sanatının son temsilcilerinden, İstanbul aşığı Ressam Cemal Akyıldız'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim. Akyıldız Ağabey, gravürleriyle tarihi ve kültürel mekanları geleceğe taşıdı. Büyük bir değeri kaybettik. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun."