Bubka'nın 26 yıllık kırılamayan rekoru tarihe karıştı

Bubka'nın 26 yıllık kırılamayan rekoru tarihe karıştı

Sırıkla yüksek atlamanın 20 yaşındaki genç yıldızı Armand Duplantis, Diamond League'in Roma ayağında, 6.15 metrelik bir atlayışa imza attı ve Sergey Bubka'ya ait olan ve 1994'ten beri kırılamayan 6.14 metrelik açık hava dünya rekorunu kırmayı başardı.

ABD doğumlu İsveçli sırıkla yüksek atlamacı Armand Duplantis tarihin en iyi derecesine imza attı. Diamond League’in Roma ayağında yarışan 20 yaşındaki genç yıldız, 6.15 metreyi ikinci hakkında geçmeyi başardı ve Sergey Bubka’nın 1994’ten beri kırılamayan 6.14 metrelik açık hava dünya rekorunu kırdı.

Açık havada da rekoru kırdı

İkinci hakkında rahat bir şekilde barı geçmeyi başaran Duplantis, buna rağmen rekoru geliştirmeyi denemedi. Roma Olimpiyat Stadı’nda seyircisiz bir şekilde düzenlenen etkinlikte altın madalyanın sahibi olan Duplantis rekorla ilgili olarak “Kafa karışıklıkları vardı zira sırıkla yüksek atlama, açık hava ve salonda tek bir rekoru olan tek branş. Kafa karışıklıklarına nokta koymak için 6.15 ilee açık hava rekorunu da kırmak istiyordum. Şimdi hem açık havada hem de salonda en iyi derecelere sahibim” diye konuştu.

armand-duplantis111-reuters.jpg

Bilindiği üzere diğer branşlarda dünya rekorları açık havada ve salonda ayrı ayrı değerlendiriliyor. Geçen sene Doha’da gümüş madalya kazanan Duplantis, bu yıl şubat ayında Polonya’nın Torun kentinde salonda 6.17 atlamış, aynı ay içinde bu kez Glasgow, İskoçya’da 6.18 ile rekorunu bir santimetre geliştirmişti.

Buna rağmen Sergey Bubka’nın 1994’te İtalya’nın Torino kentine bağlı Sestriere bölgesinde elde ettiği 6.14’lük derece, açık havada 26 yıldır kırılamıyordu. Katıldığı son 15 yarışmadan da galibiyetle ayrılan Duplantis böylece, dediği gibi, karışıklıklara son verdi ve Bubka’nın derecesini de tarihe gömmüş oldu.
 

Spor