Brezilya'da mantar kaynaklı ölümcül enfeksiyon vakası: Salgın tehdidi oluşturuyor

Brezilya'da mantar kaynaklı ölümcül enfeksiyon vakası: Salgın tehdidi oluşturuyor

Brezilya Sağlık Bakanlığı, Candida Auris adlı mantar kaynaklı ilk enfeksiyon vakasının görüldüğünü açıkladı.

Brezilya Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Brezilya Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı Bahia eyaletinde bir hastada Candida Auris adlı mantar kaynaklı olası bir enfeksiyon vakasına karşı uyarı yaptı. İlaç tedavisine yanıt vermeyen enfeksiyona sebep olabileceği ve ölüm riski taşıyan bu mantarın küresel bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. 

Sağlık Bakanlığı uzman bir ekip oluşturarak, mantar kaynaklı enfeksiyonun hızlı bir şekilde yayılabileceği için tespit edilen vakanın araştırmasını amaçladı. İlk olarak 2009 yılında Japonya'da tespit edilen bu mantar, 2013 yılında da İngiltere'de bir vakaya sebep olmuştu. ABD, Kanada, Panama, Kolombiya, Venezuela, Güney Kore, Hindistan, Pakistan, Kuveyt, İsrail, Umman, Güney Afrika, Kenya ve Avrupa'dan İngiltere, Norveç, Almanya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde de bu enfeksiyona rastlanmıştır.

Candida Auris mantarının kan dolaşımı enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu, otit, cerrahi yara enfeksiyonları, kateter ilişkili cilt apseleri, miyokardit, menenjit, kemik enfeksiyonları ve yara enfeksiyonları gibi çeşitli invaziv enfeksiyonlara sebep olduğu da kanıtlanmıştır. 

Bu mantar türünün hastane ortamında salgın oluşturulabileceği de ifade edilmektedir.