Birlik Sendikası: Deprem anında dışarı çıkan AVM işçilerinin maaşlarından kesinti yapıldı

Birlik Sendikası: Deprem anında dışarı çıkan AVM işçilerinin maaşlarından kesinti yapıldı

Birlik Sendikası, İzmir'deki deprem anında dışarı çıkan AVM işçilerinin maaşlarından 'çalışılmayan süre' denilerek kesintiye gidildiğini iddia etti.

İzmir’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından Birlik Sendikası ciddi bir iddia ortaya attı. Sendika, İzmir depreminin olduğu esnada dışarıda geçirilen sürenin çalışanların maaşlarından kesildiğini öne sürdü.

AVM çalışanlarının idari izinli sayılmasını talep eden sendika, şu ifadeleri kullandı:

Onlarca yurttaşımızın hayatını yitirdiği, birçoğunun enkaz altında kaldığı ve yüzlerce yaralının olduğu kentimizde AVM patronları fırsatçılık peşinde!

 

Optimum ve Mavi Bahçe AVM emekçileri, işini kaybetme ile hasarlı binada çalışırken hayatından olma arasında seçime zorlanıyor!

 

AVM emekçilerinin sorunları salgın döneminde katlanmıştı. Şimdi İzmir’de depremle birlikte patronların kâr hırsları için hayatımızı ne kadar kolay gözden çıkartabildiklerini tekrar görmüş olduk.

 

Henüz depremin artçı sarsıntıları durmamış, çoğu binada hasar tespiti yapılmamış, enkaz altında kalan yurttaşların tümüne ulaşılmamışken emekçiler ailelerini yalnız bırakmaya, gözle görülür şekilde hasar almış AVM’lere sokulmaya; tadilat, temizlik ve satış yapmaya zorlanıyor.

 

AVM emekçilerinin depremin hissedildiği ilk andan itibaren maruz bırakıldıkları; deprem anında ve sonrasında dışarıda geçirdiği sürelerin “çalışılmayan süre” olarak kaydedilip mesai ücretlerinden kesinti yapılması gibi insanlık dışı uygulamalar devam ediyor.

 

Özellikle son bir aylık süre içerisinde AVM çalışanları arasında artan Covid-19 vakaları, emekçileri hastalık ve ölüm riskiyle yüz yüze bırakıyor. AVM emekçilerinin örgütsüz olmasından güç alan patronlar bizleri ağır mobbing altında çalıştırmışken bugün deprem gibi olağanüstü koşullarda da aynı baskıyı uygulayabileceklerini düşünüyor.

 

AVM’lerde oluşan hasar tüm boyutları ile incelenebilmiş değil. Artçı sarsıntıların nasıl sonuçlar doğuracağı henüz tahmin edilemiyor. Hal böyle iken, kendi ceplerini doldurmak için bizleri bu hasarlı yapıların içerisinde çalışmaya zorlayan patronlar, İzmir halkının acıları ve endişelerini umursamadıklarını gösteriyor.

 

İzmir halkı, yaşanan can kayıplarının acısını yaşarken, kayıp yurttaşların arama kurtarma çalışmaları ile mücadele ederken ışıklı AVM’lerde çalışanların satış, müşterilerin alışveriş yapılabileceğini düşünüyorlar. Patronlarla aynı gemide olmadığımızı bir kez daha görmüş oluyoruz.

 

Aynı gemide değiliz! Artçılar sürerken ve henüz detaylı tespitler yapılmamışken, çalışanlar hasarlı AVM’lerde mesaiye zorlanamaz.

 

Riskli ve hasarlı AVM’lerde çalışma derhal durdurulmalı, AVM çalışanları idari izinli sayılmalıdır.

 

Virüsle, depremle, sömürü koşulları ile mücadele eden AVM çalışanlarını bu koşullara dur demek için sendikalı olmaya, haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Tüm mağaza çalışanları, temizlik personelleri ve güvenlik görevlilerini birlikte olmanın gücünü arkasına alıp, patronların başımıza yıkılmasını umursamadıkları AVM’lerde örgütlü mücadele vermeye davet ediyoruz.