Whatsapp'ın FBI açmazı: Kişisel veriler izleniyor mu?

Amerika'da bilişim ve siyasetin birbiri üzerindeki etki ve etkileşimlerini, propaganda ve algı yönetimi bağlamında inceleyen araştırmacı gazeteci Kit Klarenberg, Whatsapp ve iMessage'ın FBI'a en çok veri aktarımı yaptığı uygulamalar olduğunu içeren bir rapor hazırladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Aralık 2021 11:24
Whatsapp'ın FBI açmazı: Kişisel veriler izleniyor mu?

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) belgesi, Property of the People (Halkın Mülkiyeti) grubu tarafından ortaya çıkarıldı. Sözkonusu belgede, WhatsApp ve iMessage'ın da aralarında bulunduğu 9 farklı mesajlaşma uygulamasının, istihbarat servisine bilgi sağladığı bilgisinin yer aldığı belirtildi.

Rolling Stone dergisinde Andy Kroll imzası taşıyan habere göre, belge Meta'nın WhatsApp'ı ve Apple'ın iMessage'ının FBI'a en çok veri sağlayan uygulamalar olduğunu ortaya koyuyor. 7 Ocak 2021 tarihli ve FBI'ın Bilim ve Teknoloji Şubesi ve Operasyonel Teknoloji Bölümü tarafından hazırlanan bu belgede bir dizi popüler mesajlaşma uygulaması, bunlardan hangi bilgilerin çıkarılabileceği ve araştırmacılar tarafından hangi verilerin güvence altına alınabileceği listeleniyor.

Haberde, uçtan uca şifreli olmalarına rağmen bazı durumlarda FBI’ın yazışmaları takip edebildiği belirtiliyor. Öte yandan yazıda, FBI’ın şirketlerden kullanıcıların kişisel verilerini isteyebileceği bilgisi de yer alıyor.

FBI'ın "Yasal Erişim" kılavuzuna göre, bir mahkeme emri veya arama emriyle birlikte isteniyorsa, sözkonusu şirketin kullanıcının 25 günlük verisini teslim etmesi gerekiyor. Ancak sözkonusu rapora göre, FBI'ın telefon numarası, IP adresi, konum, mesaj atılma tarihi ve kişiler gibi bilgileri ele geçirebildiği belirtiliyor.

'Gerçek zamanlı izleme'

FBI’ın telefon numarası, IP adresi, konum, mesaj atılma tarihi ve kişiler gibi bilgileri ele geçirebildiği ve gerçek zamanlı metadataları talep edebileceği de belirtildi.

Haberde, WhatsApp'tan herhangi bir kişi ya da kurumun yasal olarak mesaj içeriği talep etme hakkı olmasa bile, WhatsApp tarafından kolluk kuvvetleri ve FBI'a sağlanan meta veriler, hangi kullanıcıların birbirleriyle, ne zaman ve ne konuştuklarını veya adres defterlerinde başka hangi kullanıcıların bulunduğunun görülmesine olanak sağladığı belirtiliyor.

Bu verilerin dağıtılmasının, gizli bir kaynakla çalışan gazeteciler veya aktivistler gibi gerçekten güvenli ve anonim mesajlaşma ortamı arayan kişiler için ciddi sonuçlar doğurabileceği de haberde vurgulanıyor.

Whatsapp'tan cevap

Independent gazetesine konuşan Whatsapp yetkilileri, "WhatsApp üzerindeki bütün mesajlaşmalar uçtan uca şifrelidir ve mesajlar güvendedir. Güvenlik güçlerinden gelen talepleri dikkatlice inceleyip ona göre harekete geçiyoruz" açıklamasını yaptı.