Aşı geliştiren bilim insanı: Virüsün mutasyona uğrayacak yeri kalmadı

Oxford/AstraZeneca'nın koronavirüs aşısını geliştiren bilim insanı Dame Sarah Gilbert, virüsün gidebileceği pek fazla yer olmadığı için ölümcül bir mutasyona uğramasının olasılığının olmadığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2021 11:55
Aşı geliştiren bilim insanı: Virüsün mutasyona uğrayacak yeri kalmadı

Astrazeneca ile Oxford Üniversitesi ortaklığıyla geliştirilen koronavirüs aşısı için çalışan Dame Sarah Gilbert’ten virüsün geleceği ve uğradığı mutasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Royal Society of Medicine web seminerinde konuşan konuşan Dame Sarah, "Virüs tamamen mutasyona uğrayamaz çünkü spike proteini o hücreye girmek için insan hücresinin yüzeyindeki ACE2 reseptörü ile etkileşime girmek zorundadır” ifadesini kullandı.

Sarah, "Spike proteinini o reseptörle etkileşime giremeyecek kadar değiştirirse, hücrenin içine giremez. Bu yüzden virüsün, bağışıklıktan kaçarak bulaşıcı bir virüs olabileceği çok fazla yer yok” diye konuştu.

‘Daha ölümcül bir varyanta dönüşmesi olası değil’

Sarah, koronavirüsün gidebileceği pek fazla yer olmadığı için Covid-19’un çok daha ölümcül bir varyanta dönüşmesinin olası olmadığını söyledi.

"Normalde virüslerin daha kolay dolaştıkları için daha az öldürücü hale geldiklerini görüyoruz ve Covid-19’un daha öldürücü bir versiyonuna sahip olacağımızı düşünmek için hiçbir neden yok” diyen Sarah halihazırda dünya üzerinde dört tane koronavirüs türünün dolaştığını ve bunların farkında bile olmadıklarının altını çizdi.