Bilim Kurulu'nda istifa

Bilim Kurulu'nda istifa

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Toplum Bilimleri Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın üç hafta önce görevi bıraktığını açıkladı.

Muharrem Sarıkaya, koronavirüs salgınının ardından sosyal konularla ilgilenmek için oluşturulan Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Çaplı'nın istifa ettiğini yazdı.

Sarıkaya'nın yazısına göre; Sağlık Bakanlığı salgına ilişkin atılacak tüm adımları belirlemek adına kamuoyu yoklamasıyla belirlenecek bir barometre çıkarılacak. Bunun için çalışmalara başlandı. Barometreye Türkiye Barometresi adı verilecek. Dünya Bankası ise barometre araştırması ve sonuçların tahlili için 1,1 milyon lira destek kredisi verdi. Ne var ki, şirket değişikliğiyle kamuoyu yoklaması telefonla yapılma kararı alınınca bu kredi kararından vazgeçildi. Prof. Dr. Çaplı ise 3 hafta kadar önce bu durumdan rahatsız olarak istifa etti.

Çaplı'yı arayan Sarıkaya, şu cevabı aldığını yazdı:

"Muharrem sen benim arkadaşımsın, dostane olarak dahi olsa başkalarına söylemediğim gibi sana da nedeni konusunda tek kelime edeceğim, 'Gördüğüm lüzum üzerine ayrıldım'. Söyleyeceğim bu kadar... Ayrılmam da yeni değil 3 hafta oldu; bu konuda tek kelime etmem..."

Yazının tamamı için tıklayın