bianet ve TGS’den toplu iş sözleşmesi: Editoryal bağımsızlık ve toplumsal cinsiyet

bianet ve TGS’den toplu iş sözleşmesi: Editoryal bağımsızlık ve toplumsal cinsiyet

bianet emekçileri; özlük hakları, editoryal bağımsızlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda toplu iş sözleşmesi imzaladı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesinde kreş yardımından, evcil hayvanla yaşayanlara, menopoz izninden toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar pek çok konu yer aldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), bianet’in bünyesinde faaliyet gösterdiği İPS İletişim Vakfı ile üçüncü kez toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sözleşmede ilk kez menopoz döneminde izin hakkı da eklendi.

Toplantıya, bianet Proje Danışmanı ve İPS İletişim Vakfı Başkanı Nadire Mater, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna, bianet sendika temsilcisi Ayça Söylemez, TGS avukatı Ülkü Şahin ve bianet avukatı Meriç Eyüboğlu katıldı.

Toplu iş sözleşmesi, çalışanların yıllık izin, maaş zammı gibi özlük haklarının yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, editoryel bağımsızlık ve hayvan haklarına ilişkin maddeler de içeriyor.

Sözleşmede yer alan ifadeler şöyle:

İşveren, kadın ve LGBTİ çalışanların tüm çalışanlarla eşit fırsatlara sahip olması, işyerinin karar mekanizmalarında, tüm çalışma alanlarında ve yayında eşit derecede temsil edilmesi için çaba sarf eder, bunun için pozitif ayrımcı tedbirler alacak.

LGBTİ çalışanların işe alım sürecinde ve çalıştıkları süre boyunca ve zorunlu işten çıkarma durumlarında, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden ötürü ayrımcılığa uğramamaları için her türlü önlem işveren tarafından alınacak.

Ayrıca, 8 Mart’ta kadın çalışanlar ücretli izinli sayılacak, izinli olmasına rağmen çalışan kadınlaraysa bir günlük ücret daha ödenecek. Kadınlar, talep etmeleri durumunda regl dönemlerinde de izinli sayılacak.

Feminist ifadesi TİS’te

TİS ile kadın ve LGBTİ çalışanlara dönük fiziksel, psikolojik, sözel, cinsel her türlü taciz, şiddet ve mobbing, disiplin suçu olarak değerlendiriliyor. Şikayetlerde kadın ve LGBTİ çalışanların beyanları esas alınıp, karşı taraf aksini ispat etmekle yükümlü hale geldi.

Ayrıca, bu şikayetleri değerlendirmek üzere üç kişilik heyet oluşturulacak. Heyet üyelerinden biri işveren, biri TGS Kadın Komisyonu tarafından berlilenecek, biri de feminist kadın örgütü ya da feminist bir aktivistten oluşacak.

TİS’te, mobbing maddesi ile çalışanların iş veren yahut diğer çalışanlar tarafından mobbinge uğramaması için önlemler alınması da yer aldı.

Menopoz izni

TİS'te ayrıca "Regl ve menopoz dönemlerinde kadın çalışanlara talep etmeleri halinde bir gün ücretli izin verilir" ifadesi de ye aldı. 

TİS ile birlikte İPS İletişim Vakfı çalışanları da zorunlu askerlik yapmaları, gözaltı ve tutuklanma durumlarında iş güvenceleri ve özlük hakları güvence altına alındı.

TGS'den paylaşım

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), imzaladıkları toplu iş sözleşmesini Twitter hesabından duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bianet'te 3. dönem toplu sözleşmemizi imzaladık

· Yüzde 15 ücret zammı

· Kreş ve hayvan yardımı

· Regl ve menopoz izni

· Her türlü şiddet ve taciz şikâyetinde kadın ve LGBTİ çalışanın beyanı esas, karşı taraf aksini ispatla yükümlü

ekran-resmi-2020-12-18-19-37-19.png

Emek