Berberoğlu yeniden yemin edecek mi? Avukatından "ehliyet" örneği!

Berberoğlu yeniden yemin edecek mi? Avukatından "ehliyet" örneği!

Yerel mahkemenin AYM kararına uymasının ardından gözler Meclis'e çevrildi.

Can COŞKUN - Halk TV

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı verdiği Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanma talebini kabul etti.

Bu gelişmenin ardından Enis Berberoğlu'nun TBMM'ye nasıl döneceği merak konusu oldu. Halk TV'ye konuşan Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün, "Yemin etmesine gerek yok. Ettiği yemini geçersiz kılacak bir durum olmadı" dedi. 

"Karar kürsüden okunacak, Berberoğlu odasına gidecek"

Ergün, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin vermiş olduğu "yeniden yargılama" kararının Meclis kürsüsünden okunmasının yeterli olduğunu söyleyerek "Karar kürsüden okunacak ve Enis Berberoğlu odasına gidecek. Bu kadar." yorumunu yaptı. 

"Yeniden ehliyet sınavına mı giriyorsunuz?" 

Ergün durumu bir örnekle de şöyle aktardı:

Diyelim ki; alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetiniz geri alındı, para cezası da verildi. Ben alkollü değilim diyerek dava açtınız. Alkolü ölçen cihaz arızalı çıktı. Ne olacak? Sizi yeniden direksiyon eğitimine gönderip sınava mı sokacaklar? Hayır. Ehliyetinizi geri verecekler... Berberoğlu'nun durumu da böyle.

Ne olmuştu?

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT TIR'ları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018'de Berberoğlu'nun hapis cezasını onamış, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

Bülent Turan ne dedi?

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bugün Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Turan, "Sayın Berberoğlu'nun vekilliği, Yargıtay'ın kesinleşmiş kararından sonra Meclis'te okunduktan sonra düştü. Dolayısıyla bugün verilen 'AYM kararına uyulması' kararı, ardından hakların iadesi kararı, şahsi kanaatim olarak söylüyorum, Meclis'te okunmadan iade olamaz" ifadelerini kullandı.

Turan karara ilişkin şöyle devam etti:

Anayasa Mahkemesinin de, yerel mahkemenin de verdiği karar, usule ilişkin itirazlardır, yani 'Dokunulmazlığı varken yargılamayın' tarzı usulle ilgili meselelerdir. İçerikte sorun yok. İçerikle ilgili, MİT tırları, yani FETÖ'cülerle, devletin karşısında olanlarla beraber adım atıldığı mahkeme kararlarında, evraklarda var. Bu, CHP için bir utanç vesikası olarak yıllarca duracak

Mustafa Şentop ne dedi?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da sürecin olağan seyrinde ilerlediğini ifade etti. Şentop, "Süreç ilerliyor. Anayasa Mahkemesi bir karar verdi. Bu karar başsavcılığa intikal etti. Savcılık da bunu ilgili merciine iletiyor. Normal seyri içerisinde süreç ilerliyor" ifadelerini kullandı.