Başak Demirtaş'tan AİHM Başkanı Spano'ya çağrı

Başak Demirtaş'tan AİHM Başkanı Spano'ya çağrı
Başak Demirtaş, Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano'yu, başta Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin AİHM'deki davalarını anlatmak üzere Diyarbakır'a davet etti.

Edirne Cezaevi'nde 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano'yu, başta Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin AİHM'deki davalarını anlatmak üzere Diyarbakır'a davet etti.

Sosyal medya hesabından hem Türkçe hem İngilizce paylaşım yapan Başak Demirtaş "'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Robert Spano, mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu ve AKP İl Başkanıyla da bir araya geldiğinizi görüyorum" diyerek AİHM Başkanı'nı Diyarbakır'da  da ağırlamak istediğini belirtti.

Demirtaş, ''Eminim ki, ziyaretiniz sırasında görüştüğünüz yetkililerinden hükümetin pozisyonunu fazlasıyla öğrenme fırsatınız oldu. Durumu bir de bizden dinlemek için, bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır'' ifadelerini kullandı.

Başak Demirtaş'ın paylaşımları şu şekilde:

''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Robert Spano, mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu ve AKP İl Başkanıyla da bir araya geldiğinizi görüyorum.

Mardin, Diyarbakır'a komşu. Şayet Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim.

Eminim ki, ziyaretiniz sırasında görüştüğünüz yetkililerinden hükümetin pozisyonunu fazlasıyla öğrenme fırsatınız oldu. Durumu bir de bizden dinlemek için, bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır. Sizi Diyarbakır misafirperverliğiyle ağırlamak isterim. Saygılarımla.''

Demirtaş, aynı metni İngilizce olarak da paylaştı.

 

Etiketler :