Başak Demirtaş, eşini anlatırken gözyaşlarına hâkim olamadı

HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, eşiyle tanıştıkları zamanları anlattı. "Ben artık çok zorlanıyorum" diyen Demirtaş gözyaşlarına hâkim olamadı.

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 140journos’a konuştu. Eşinin tutukluluk sürecini anlatan Demirtaş göz yaşlarına hâkim olamadı.

Gözaltı anını anlatan Demirtaş, "Korkudan küçük kızım Dılda ağlamaya başladı. Selahattin bir taraftan onu teselli etmeye çalışıyor, bir taraftan hazırlanıyor… Tam 38 yıl önceye döndüm. Annemle birebir aynı cümleleri kuruyorduk. 38 yıl sonra benim yaşadığımı, kızlarımın da yaşayabileceğini hiç düşünmemiştim. Selahattin’le vedalaştık. En kısa sürede geleceğini söyledi" ifadelerini kullandı.

Daha sonra “Ben artık çok zorlanıyorum” diyen Demirtaş, gözyaşlarına hâkim olamadı.

Eşiyle tanıştıkları zamanı da anlatan Demirtaş, tanıştıklarında 16 yaşında olduğunu söyledi.

O günleri şöyle anlattı:

Ben 16 yaşındaydım, Selahattinlerin oturduğu mahalleye taşındığım zamanlar. Evimizin altında bir fırın vardı. Sonradan öğrendim, o fırın Selahattin’in dedesi ve dayısınındı. Ben Selahattin’i ilk ekmek almaya gittiğimde gördüm. Gittim, “Bana ekmek verir misiniz” dedim. Orada işte Selahattin bana ekmeği vermişti, ilk orada gördüm. Tabii küçük bir mahalle yaşadığımız yer. İçimden “Aa ne hoş çocuk” falan diye düşündüm. Bir süre geçtikten sonra bir gün bir baktım balkonda, Selahattin. İşte o hoş çocuk balkonda ve sanırım da komşuyuz. İnanamadım. Hiç o anı unutmuyorum. Sonra bir süre geçti derken anneler tanıştı. Bir komşuluk da başladı. Komşuluk ilişkilerimiz başladı ama çok yeni taşınmışız oraya. Bir de o dönem ayıplar, tabular vardı. O yüzden her şeyi alttan ve gizli yürütmeye çalışıyordum.

VİDEONUN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN