Barış Pehivan ve Murat Ağırel tahliye edildikten sonra Halk TV'de

Barış Pehivan ve Murat Ağırel tahliye edildikten sonra Halk TV'de

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin haber yaptıkları gerekçesiyle tutuklu yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel tahliye edildi. Pehlivan ve Ağırel Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu oldu.

Gazeteciler ODATV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel tahliye edildikten sonra bugün Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın programında mahkeme kararlarını yorumladı. 

 

Barış Pehlivan cezayı yorumladı:

"Devletin bana borcu var"

Ben cezayı kabullenmiyorum. Buradan beraat etmeliydik. 

Sevgili Barış temyize gidersen daha fazla ceza alabilirsin diyenler olacaktır.

Benim bildiğim kadarıyla aleyhime sonuç çıkması imkansız. Ben daha fazla ceza alırım diye bu cezayı kabul etmem imkansız. Ben adalet mücadelesine devam edeceğim. Gazetecilik tarihine bunu yerleştirmek istiyorum. 

Murat Ağırel'den açıklama:

Çok teşekkür ederim desteklerden dolayı. Sesimize ses oldunuz. Sevdiklerimize kavuşmamız ve özgürce yazabilmemiz açısından sevindirici. Tahliyeden dolayı üzülür mü insan? Mahkeme kararından dolayı üzüldüm ben. Biz suç işlemedik. Biz hukukun üstünlüğüne inanan insanlar olarak hukuk biziz ekmeğimiz suyumuz. Herkese adalet diledik. Bizi adil yargıla dedik. Bir suçumuz varsa da çekeriz dedik. Casusluktan beraat ettik. Mahkeme dedi ki bize siz yattınız ama siz suçlu değilsiniz dedi. 6 aydır tecritte kalmamızın nedeni bu suçlamaydı. Mahkemede dün bunu ifade ettim. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Ergenekon'da ne yaşıyorsak aynılarını yaşıyoruz. 

Bu dava daha bitmedi .Ben ceza aldım. Daha cesur bir karar beklerdim mahkemeden dün. Ben dünkü mahkeme salonunda elimde fenerle adalet istedim. Tahliye olduk sevindirici ama ceza aldık. Bizim savcılarımız mahkemelerimiz cesur olmak zorunda. Bu karar uluslararası kanunların reddi demektir. 

Barış Pehlivan:

Ben 9 yıl önce de Silivri Cezaevindeydim. Ben Fethullahçı terör örgütü yıllar sonra Türkiyeyi ele geçirecekler dedim. Şimdi onlar aynı şeyi söylüyorlar. 9 yıl önce yattığım cezaevi hayatı daha insancıldı. Şimdi kaldığım cezaevi koşulları disiplin nedeniyle insanların cezalandırılmak için geçici süreyle konulan hücrelerdi.

Murat Ağırel tecritte neler yaşadı?

Nezarette hangi hastalıktan yattığını bilmeden aynı yerde kalıyorsunuz. 10 dakikalık diş tedavisi yapıldı. O Tedavi için 5saat bekletildim. Önce güvenlik sonra sağlık diyorlar 

Barış Pehlivan darp edilişini anlattı:

Yorgunluk had safhadaydı. Cezaevine girişte jandarmanın bir şekilde aşağılayıcı sert uyarılarını gördük. Lütfen benimle daha sakin konuşun diye uyarmaya çalıştım. Ben Barış Pehlivan gazeteciyim 37 yaşındayım siz kimsiniz dedim. Ben devletim dedi. Beni sürekli tahrik etmeye çalıştı. Beni cezaevine teslim eden jandarma etrafa baktı. Benim sırtımın sol tarafına elinin içiyle 2 kez vurdu. Bu yaptığınız yanlış. Ben gazeteciyim bir şekilde sesim çıkıyor. Ama cezaevinde kimsesizler duruyor. 

"Darp görüntülerini savcı istedi"

İddianameye darp görüntülerini koymak isteyen savcıydı biz de görüntüleri istedik. İddianameye dahil edildi. Benim hakkımda 100e yakın dava açılmıştı.

Yargılanmak gazeteciliğin doğasında olan bir mesele. Biz yargılanmaktan kaçmayız. Bütün mesele adil yargılanmaktı. 

Murat Ağırel tecritte ne yaşadı?

Bize tecritte iyi davranan görevliler vardı. Şimdi isim versek çocuklarına ailelerine bir şey olur. Şimdi burada söylediğim bir şey var. SUsmayın konuşmayın alışmayın. 

Ayşenur Arslan: Murat Sabuncu mesaj attı dün: Dün hastanedeyim bileğim çıktı mahkemeye gidemeyeceğim. Söyler misin çok istedim mahkeme gitmeyi dedi. Milyonlarca insan yanınızda olmak isterdi. 

Murat Ağırel: Gerçekten birbirimizi çok özlemişiz (çocuklarla) Ben uyuyamadım açıkçası. Telefonumu nasıl açacağımı unutmuşum bu abartma değil. Bugün kalktım gzeteye yazı hazırlarken buldum kendimi. Barış'la şimdi aramızda ekranda sen varsın. Cezaevinde bir duvar vardı Barış'la aramızda. Bunu neden anlattım? Biz sadece gazetecilik yapıyoruz. 

Barış Pehlivan: Ben çok umutluyum cezaevinden çıkan biri olarak söylüyorum. Gerçekçi olun ama umudunuzu kaybetmeyin

Ayrıntılar geliyor...