Bakan Gül “Yargı bağımsızlığına güven düştü” eleştirisine yanıt verdi

Bakan Gül “Yargı bağımsızlığına güven düştü” eleştirisine yanıt verdi
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Yargı bağımsızlığına güven düştü” eleştirilerine yanıt olarak "Benim en büyük endeksim kalbimdir" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirilen Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde muhalefet vekillerinin sorularına yanıt veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül,  yargıya güvenin ülke tarihinin en düşük seviyelerinde olduğuna ilişkin raporları ise kabul etmedi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, komisyonda muhalefet milletvekilleri, cezaevlerinin durumu, Kürtçe konuşma yasakları, hâkim ve savcıların yanlı tutumları, uzun gözaltı ile tutukluluk konularında Adalet Bakanlığı’na çeşitli eleştiriler sundu. 

Muhalefetin eleştirilerini yanıtlayan Gül, yargı bağımsızlığı ve yargıya güven konulu raporlara ilişkin "Benim için en büyük endeks, kalbimdir. Yargıya güvenle, adalete güveni de ayırmak lazım. En iyi endeks insanın kendisi ve toplumun, bizim Türk toplumunun endeksidir. Bu Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ni kim hazırlıyor? ABD Barolar Birliği hazırlıyor. Söz konusu endeks, uzman görüşleri, anketlere dayanıyor. Görüşleri kimlerden aldığı belli değil. İsimler, uzmanların isimleri, hangi bilimsel metot uygulandığı belli değil” dedi.

Etiketler :