AYM Osman Kavala görüşmesini erteledi

AYM Osman Kavala görüşmesini erteledi

Anayasa Mahkemesi (AYM) tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yaptığı "tutukluluğunun hukuki olmadığına dair" başvurusunu karara bağlamak için yapacağı görüşmeyi erteledi.

İş insanı Osman Kavala, Gezi davası soruşturması kapsamında 2017 yılında tutuklanmıştı. Yargılama sonucunda Kavala, 18 Şubat 2020’de de tüm suçlardan beraat etti. Mahkeme, Kavala’nın tahliyesine de hükmetti. Ancak dışarı çıktığı gün gözaltına alınarak yeniden tutuklanmıştı.

AİHM Kavala'yı haklı bulmuştu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Aralık 2019'da Osman Kavala'nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı. AİHM, yetkili mahkemenin karara uymaması üzerine, Osman Kavala kararının uygulanması için denetim süreci başlatmıştı.

Osman Kavala "tutukluluğunun hukuki olmadığına dair"  başvuruda bulunmuştu. Yüksek Mahkeme, Kavala’nın bu başvurusunu bugün karara bağlayacaktı ama görüşme ertelendi. AYM daha önce Kavala’nın Gezi Parkı davası kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oyçokluğuyla reddine karar vermişti.