Ayhan Bilgen'in sinyaline HDP'den ilk yorum

Ayhan Bilgen'in sinyaline HDP'den ilk yorum

Kobani soruşturması kapsamında tutuklanan Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile parti kurma sinyali vermişti. HDP'li Saruhan Oluç'tan ilk yorum geldi.

Tutuklu bulunan eski Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen'in sosyal medya hesabından yapılan açıklama ile parti kurma sinyali verdi. Mesajında, Türkiye'de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç olduğu görüşünü savunan Bilgen, "Yeni bir siyasi partiye dönüşme ihtimali" diye yazdı. 

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Ayhan Bilgen'in tweetine ilişkin soruyu yanıtladı. Oluç, Ayhan Bilgen'in HDP'de siyaset yaptığı için hedef olduğunu kaydetti ve  "Ayhan Bilgen'in sözünü ettiği yeni fikirler her zaman gelişebilir, yepyeni fikirlerle karşılaşabiliriz. Bunlar zaten partimizde mevcut olan ve ilk günden beri tartıştığımız fikirlerdir. Geniş bir toplumsal zemine sahip fikirlerdir. Bu yüzden iktidarın hedefi haline gelmektedir HDP" yanıtını verdi.

Ayhan Bilgen'in tutuklandıktan sonra ve geçtiğimiz günlerde yaptığı eleştirilere ilişkin "kıymetli" yorumunu yapan Oluç, "En başından beri söyledik, kendisinin eleştirileri bize güç verir, bizi büyütür. Her eleştiri bizim için demokratik bir tartışma demektir ama temennimiz odur ki Bilgen'in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, Ayhan Bilgen bugün cezaevindeyse bu iktidarın Kars'a kayyım ataması, onu siyasi rehin olarak tutması ve siyasi çalışmasını engellemesi sebebiyledir." diye konuştu. 

Ne olmuştu?

Ekim ayında Kobani Soruşturmasına ilişkin tutuklanan Ayhan Bilgen, cezaevinden avukatları aracılığıyla bir açıklama yaparak HDP'ye yönelik eleştirilerde bulunmuş ve HDP'de "Tersine Türkiyelileşme" yaşandığını belirtmiş. Bilgen şöyle demişti: 

"Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine HDP'nin genişleme sorunları Kandil, İmralı ya da geçmişte sanıldığı gibi cezaevlerinden müdahaleden çok, kendi yönetiliş biçiminden kaynaklanmaktadır.

Sadece son iki kongre süreci ve aday belirleme süreçlerine kimin, neden, hangi dayatmalarla müdahale ettiğine bakılırsa sorunun tam da benim 'tersine Türkiyelileşme' diye tarif ettiğim kişisel hesaplarla bir siyasi mücadeleyi kontrol altında tutma eğiliminden kaynaklandığı görülecektir."

İki gün önce de twitter üzerinden bir açıklama yapan ve yeni parti kurma sinyali verdiği düşünülen Bilgen, “Türkiye’de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var. Bunun düşünsel ve toplumsal zeminini oluşturmak gerekiyor. Bunun yeni bir siyasi partiye dönüşme ihtimali, göreceği ilgi ve imkanlarla ilgilidir” demişti.