Avrupa'da kuş gribi paniği

Avrupa'da kuş gribi paniği

Fransa ve Danimarka, kuş gribi vakalarının görülmesi üzerine ülke çapında salgını önlemeye yönelik tedbirler aldı.

Koronavirüs salgınında ikinci zirve yaşanırken, Covid-19 virüsünün de mutasyona uğradığı Avrupa’da bir salgın paniği daha yaşanıyor. Vizon çiftliklerinde Covid-19’dan mutasyona uğrayan şimdiden yüzlerce kişiye bulaşan Cluster-5 adlı virüsün yanısıra bir de kuş gribi alarmı verildi.

Binlerce hayvan itlaf edildi

Fransa ve Danimarka’da görülen kuş gribi vakalarının ardından, iki ülke olası tehlikeyi önlemek için düğmeye bastı. Fransa’nın Korsika Adası’nda bir çiftlikle kuş gribine rastlandı. Bunun üzerine yüzlerce tavuk itlaf edildi. Öte yandan; Danimarka’nın batısında da kuş gribine rastlanıldı. Vakalar sonrası Danimarka, 25 bine yakın kümes hayvanını itlaf etti.

Yumurta ihracatı askıya alındı

Euronews’ün haberine göre; Fransız hükûmeti salgının yayılımını engellemek maksadıyla ulusal çapta önlemlerin artırılmasının talimatını verdi. Danimarka hükûmeti ise yumurta ihracatını bir süreliğine askıya aldı.

Fransa bir süredir teyakkuzda

Fransa, 5 Kasım’da 45 bölgede kümes hayvanları için karantina kararı almıştı. Göçmen kuşların göç rotaları üzerindeki yerlerde uygulanan karantina kapsamında, kümes hayvanlarının güvenlik ağıyla korunması da zorunlu kılınmıştı.